neděle, 11 červen 2023 14:24

Pražští symfonikové zakončí sezónu kantátou Carmina burana

Autor:

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede na závěr své 88. sezóny monumentální kantátu Carmina burana Carla Orffa společně s Houslovým koncertem Bély Bartóka, ve kterém se představí sólista Dalibor Karvay. Koncerty pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera se uskuteční 14. a 15. června 2023 od půl osmé v pražském Obecním domě.

 

2023-06-11-FOK-Karvay-Orff-01

 

Pražské symfoniky čekají poslední abonentní koncerty sezóny. Při této slavnostní příležitosti přichystali pod vedením svého šéfdirigenta Tomáše Braunera osvědčený program. Smetanovu síň rozezní kantáta Carla Orffa Carmina burana. Ve skladbě z roku 1937 vystoupí sopranistka Slávka Zámečníková, tenorista Martin Šrejma a norský barytonista Audun Iversen. Sborové party obstarají Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Dětský pěvecký sbor Radost Praha se sbormistrem Janem Pirnerem.

V první části večera zazní Houslový koncert Bély Bartóka v provedení slovenského houslisty Dalibora Karvaye. Skladba z roku 1908 je prvním houslovým koncertem skladatele a vyznačuje se nápadnými folklorními odstíny.

 

2023-06-11-FOK-Karvay-Orff-02

 

Spojení koncertantního díla Bély Bartóka a Carmina burana Carla Orffa není pro FOK novinkou. V roce 2011 tuto kombinaci zvolili Pražští symfonikové pod taktovkou tehdejšího šéfdirigenta Jiřího Kouta. Místo koncertu pro dva klavíry a bicí jsme tentokrát vybrali sólové housle a Bartókův první koncert, který vznikl z velké lásky k houslistce Stefi Geyer,“ říká k programu dramaturg FOK Martin Rudovský.

 

Foto: Petr Dyrc, archiv Dalibora Karvaye

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.