středa, 07 červen 2023 16:00

Generálka Smetanovy Litomyšle na zimním stadionu

Autor:

Pětašedesátiletý ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl zve na veřejnou generální zkoušku. Letošní řada koncertů je mimořádná i hlavním dějištěm, kterým není jako obvykle nádvoří litomyšlského zámku, ale docela nový prostor, který bylo nutné v krátkém čase vytvořit poté, co se v památce UNESCO naplno rozběhly původně odvolané restaurátorské a stavební práce. Koncertní síň tak vznikla uvnitř místní multifunkční haly. Jaký zážitek nabízí, může veřejnost vyzkoušet v úterý 13. června dopoledne. Hlavní program Smetanovy Litomyšle se koná od 15. června do 2. července.

 

2023-06-07-SmL-generalka-v-hale-04

 

Nečekaná novinka v den představení programu jubilejního ročníku překvapila i samotné pořadatele. V Litomyšli, označované za hlavní město soudobé architektury, se však rychle zrodil plán přesunout pořady chystané pro zámecké nádvoří do multifunkčního sálu architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Tvoří jej vzdušná dřevěná střešní konstrukce se světelnými pásy, které nechávají do interiéru pronikat denní světlo a naplňují jej až neočekávaným množstvím přirozeného jasu. Stěny budovy obklopuje průsvitná polykarbonátová slupka, z vnitřní strany obložená zvukypohlcujícím materiálem. Akustika haly tak je nezvykle decentní a velmi dobře vyhoví i klasické hudbě.

Zda pořadatelé v přípravách nové koncertní síně mysleli na všechno, prověří generální zkouška. Široká veřejnost je zvána k návštěvě speciálního koncertu, který se uskuteční před samotným zahájením festivalu, a to v úterý 13. června. Od půl jedenácté bude Festivalová hala otevřená všem zájemcům a v půl dvanácté v ní začne přibližně hodinový koncert, na němž vystoupí nejen Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Joela Hány, ale také řada sólistů – klavírista Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer, sopranistka Patricia Janečková a barytonista Tadeáš Hoza. Na programu budou velmi známá a oblíbená díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Richarda Addinsella, Pietra Mascagniho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, ale také třeba filmová hudba Karla Svobody. Pořadem bude provázet moderátor Marek Šulc.

 

2023-06-07-SmL-generalka-v-hale-03

 

Vstup je sice volný, je ale třeba si na generálku zamluvit vstupenku, aby nebyla překročena kapacita hlediště.

 

Foto: archiv pořadatelů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.