středa, 07 červen 2023 12:23

Daniel Raiskin se Slovenskou filharmonií v přípravě na japonské turné

Autor:

První dvojice červnových symfonických koncertů Slovenské filharmonie zazní pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštěvníci vyslechnou program, se kterým se Slovenská filharmonie představí na letošním turné v Japonsku. Sólistou bude mladý japonský violoncellista Tatsuki Sasanuma. Koncerty se konají ve čtvrtek a pátek 8. a 9. června od sedmi hodin večer. Před pátečním koncertem je na pořadu rovněž setkání s Danielem Raiskinem a dramaturgem Jurajem Bubnášem.

 

2023-06-07-SF-pred-Japonskem-01

 

Koncerty otevře symfonická báseň Vltava, v pořadí druhá ze slavného cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Celý cyklus byl poprvé uveden na pražském Žofíně v roce 1882, jednotlivé symfonické básně se uváděly od začátku samostatně. Vltava zazněla v premiéře už v roce 1875.

K mimořádně oblíbeným dílům koncertních programů patří nepochybně Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, který zazní v interpretaci mladého japonského violoncellisty Tatsukiho Sasanumy. Dvořák koncert zkomponoval v závěru svého působení na postu ředitele Národní hudební konzervatoře v New Yorku.

 

2023-06-07-SF-pred-Japonskem-03

 

Daniel Raiskin se Slovenskou filharmonií před dvěma lety poprvé v Bratislavě uvedl Symfonii č. 1 E Dur, op. 5 „Slovanskou“ Alexandra Glazunova, který kromě osmi symfonií složil také symfonické básně, poémy, fantazie, sólové koncerty, smyčcové kvartety či balety. Tentokrát v nastudování šéfdirigenta Slovenské filharmonie zazní skladatelova Symfonie č. 5 B dur, op. 55. Ta je v rámec sezón prvního slovenského orchestru zařazena poprvé.

 

2023-06-07-SF-pred-Japonskem-04

 

Čtrnácté japonské turné Slovenské filharmonie se koná od 29. června do 10. července. Původně byl umělecký zájezd do „Země vycházejícího slunce“ plánován v roce 2020, kdy se však z důvodu koronavirové pandemie neuskutečnil; turné se tak přesunulo až na letošní léto. Slovenská filharmonie se v Japonsku představí se dvěma dirigenty – Leošem Svárovským a svým šéfdirigentem Danielem Raiskinem. Pět koncertů v interpretaci tělesa zazní ve třech japonských městech (Tokio, Yokohama, Akita). Sólisty budou německá klavíristka Olga Scheps a japonský violoncellista Tatsuki Sasanuma. Program pod taktovkou Leoše Svárovského ve Slovenské filharmonii už zazněl 25. a 26. května.

Daniel Raiskin uzavře aktuální 74. sezónu Slovenské filharmonie poslední symfonickou dvojicí koncertů ve čtvrtek a v pátek 15. a 16. června.

 

2023-06-07-SF-pred-Japonskem-02

 

Foto: A. Trizuljak, archiv umělce

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.