úterý, 06 červen 2023 18:32

Figarova svatba ve Stavovském divadle v podání dámského tandemu

Autor:

Premiérou nového nastudování Mozartovy Figarovy svatby 9. a 11. června se ve Stavovském divadle pomyslně dovršuje „Da Ponteho cyklus“ (Don Giovanni, Così fan tutte, Figarova svatba) nových mozartovských inscenací. Představení v režii Barbory Horákové Joly diriguje Julia Jones.

 

23-06-07-Figarka-ND-02

 

Na vzniku opery se podílí ženský tandem – mezinárodně uznávaná anglická dirigentka Julia Jones a česká režisérka Barbora Horáková Joly, která se může pyšnit vítězstvím v mezinárodní soutěži Ring Award ve Štýrském Hradci za režijní koncept Donizettiho opery Don Pasquale nebo prestižním britským oceněním International Opera Award 2018 v Londýně v kategorii Objev roku.

„Figarova svatba patří k nejlepším Mozartovým operám; jak hudebně, tak dramaticky,“ říká dirigentka Julia Jones, která se vyznává ze své lásky k Mozartovi a zdůrazňuje emocionální aspekt jeho hudby: „Každá nota, harmonie či rytmus má svůj důvod a přenášejí na nás radost, smutek, zoufalství, triumf či krásu tak, jak je dokáže sdělit jen skutečný génius.“ Autorem scény a videoartových prvků je německý výtvarník Falko Herold. „Scénicky se ocitáme v prostředí satelitního městečka. To staví developerská firma, kterou vlastní Almaviva. Sloužící jsou jeho zaměstnanci, Figaro dostane jeden z domečků jako svatební dar. Hlavní část, tedy svatební den, je symbolicky označený velkým svatebním dortem,“ říká Barbora Horáková Joly. „Figaro není komedie, ale vlastně osudové drama, nekončí happyendem, ale něčím neuvěřitelně hlubokým, a to omluvou. Poslední ansámbl je jako z jiné dimenze,” uzavírá režisérka.

 

23-06-07-Figarka-ND-04

 

Spolupráci s ní si pochvaluje představitel Figara, basbarytonista Lukáš Bařák: „Bára ví přesně, co chce, ale zároveň nechává prostor pro objevování nových hereckých možností.“ Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery, se domnívá, že se dočkáme moderní interpretace, která nám ukáže aktuálnost a velikost díla: „Figarova svatba je nejlidštější opera, jakou znám, všechny lidské přednosti a slabosti jsou odhaleny úžasným způsobem.“

V prvním sledu představení od 9. června uvidíme sestavu pěti ústředních postav ve složení Lukáš Bařák (Figaro), Pavol Kubáň (hrabě Almaviva), Jekatěrina Krovatěva (Susanna), Barbora Perná (hraběnka Almaviva) a Jarmila Balážová (Cherubín). V pozdější sérii představení vystoupí od 31. srpna, tentokrát už pod taktovkou Marka Šedivého, budou sólisty Michal Marhold, Jiří Brückler, Ralitsa Ralinova, Kateřina Kněžíková a Arnheiður Eiríksdóttir (stejné pořadí rolí).

 

23-06-07-Figarka-ND-05

 

23-06-07-Figarka-ND-07

 

Foto: Ilona Sochorová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.