neděle, 04 červen 2023 09:00

FOK s francouzským romantismem a impresionismem pod vedením Darrella Anga

Autor:

Singapurského dirigenta Darrella Anga čeká pražský debut. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK jím řízený uvede díla francouzských skladatelů. Zaznějí Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni, Berliozova suita Romeo a Julie a Violoncellový koncert Édouarda Lala, ve kterém se představí významný německý violoncellista Julian Steckel. Koncerty se konají ve středu 7. a ve čtvrtek 8. června od půl osmé večer ve Smetanově síni Obecního domu.

 

2023-06-04-FOK-Darrell-Ang-01

 

Pražští symfonikové věnují své nadcházející abonentní koncerty romantickým skladatelům a tématům. V programu nazvaném Roméo et Juliette zazní stejnojmenná suita Hectora Berlioze a Preludium k Faunovu odpoledni Clauda Debussyho, stěžejní dílo, které položilo základy hudebního impresionismu. Sólistou koncertů bude německý violoncellista Julian Steckel, který zahraje melancholický Koncert pro violoncello a orchestr francouzského skladatele Édouarda Lala, jenž se uvádí zřídkakdy.

 

2023-06-04-FOK-Darrell-Ang-02

 

Koncerty bude řídit singapurský dirigent Darrell Ang, který se v Praze představí poprvé. Díky svým studiím v Evropě a bývalému působení na pozici šéfdirigenta v Bretani má k francouzské hudbě osobní vztah. Do mezinárodního centra pozornosti se dostal v roce 2007, když získal všechny tři hlavní ceny na mezinárodní dirigentské soutěži v Besançonu – Velkou cenu, Cenu diváků a Cenu orchestru. Mezi další významná ocenění patří první cena na soutěži Antonia Pedrottiho v Trentu a na soutěži Artura Toscaniniho v Parmě. V současné době působí převážně v Asii, kde spolupracuje s orchestry jako Hong Kong Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo, NSO Taiwan nebo Singapore Symphony Orchestra.

Miluji Shakespeara, už jako dítě jsem jím byl fascinován. Romeo a Julie je dílo, které všichni znají. A v Berliozově hudbě můžete slyšet všechno, jako byste četli Shakespearův text. Je to vskutku mistrovský kus. Dle mého názoru je to jedno z nejlepších děl, co kdy kdo napsal,“ říká k programu dirigent Darrell Ang.

 

2023-06-04-FOK-Darrell-Ang-03

 

Foto: archivy umělců, Pavla Hartmanová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.