sobota, 03 červen 2023 12:30

Festival Jakuba Jana Ryby pošesté

Autor:

Šestý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby začne ve čtvrtek 8. června koncertem v Rožmitále pod Třemšínem ve farním kostele Povýšení sv. Kříže obnoveným provedením Rybovy Mše a moll, N 381. Festival letos nabídne hudbu z Rybova cyklu duchovní tvorby Cursus sacro harmonicus a dále sedm koncertů vokálně-instrumentální, symfonické a komorní hudby, ve kterých se představí renomovaní i mladí umělci.

 

2023-06-03-Rybuv-fest-2023-01

 

Dramaturg Zdeněk Klauda vysvětluje, že obsahem programu letošního ročníku Festivalu Jakuba Jana Ryby je pohled na Rybovo pestré symfonické, komorní, vokálně-instrumentální, duchovní a taktéž pedagogické dílo v souvislostech odkazu hudebně-pedagogické osobnosti Leopolda Mozarta. Tato myšlenka je zasazena do kontextu hudby autorů z období renesance, baroka, klasicismu, hudby dvacátého a jednadvacátého století až k místním premiérám skladeb současných skladatelů Jaroslava Krčka, Jana Bernátka, Jaroslava Pelikána a Vojtěcha Dlaska. Snahou pořadatelů je v průřezu celého ročníku i jednotlivých programů každého z koncertů poukázat paralely tvůrčích aspektů jednotlivých děl i autorů. „Dramaturgie festivalu přináší akcent na zjevné styčné plochy hudebních epoch, které se snažíme pojmout pro publikum přitažlivě, kreativně a inovativně. Každému koncertu bude předcházet dramaturgický úvod, kde výrazné osobnosti hudebního života upozorní na souvislosti uváděných skladeb v kontextu Rybova života,“ doplňuje Klauda.

 

2023-06-03-Rybuv-fest-2023-03

 

Ředitel projektu Šimon Kaňka uvedl: „Šestý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby představí celkem osm koncertů v rámci rybovského mikroregionu v teritoriích Středočeského a Plzeňského kraje.“ Zahajovací koncert se nově uskuteční ve farním Kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, čímž dochází k avizovanému hlubšímu ponoru do sféry Rybových duchovních skladeb. Z dalších sedmi koncertů se pět koná v kostelích v Rožmitále pod Třemšínem, v Přešticích, v Mníšku pod Brdy, v Březnici a v Nepomuku. Projekt dále nabídne mši svatou spolu s pietní vzpomínkou na Jakuba Jana Rybu, seminář Martina Rudovského nebo interaktivní edukativní projekty a workshopy s tvůrčími dílnami nejen pro děti a mládež. Závěrečné koncerty se uskuteční v Plzni v Domě hudby ve čtvrtek 5. října a v Galerii Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem v pátek 6. října.

 

2023-06-03-Rybuv-fest-2023-02

 

Vystoupí renomovaní umělci, např. Lucie Hilscherová, Jaroslav Patočka, Musica Bohemica nebo Jiří Štrunc, ale i mladí hudebníci jako například varhaník Alfred Habermann, pěvci Kristýna Fílová, Anna Moriová a Ondřej Holub nebo Symfonický orchestr Konzervatoře Plzeň. Cílem organizátorů je seznámit publikum s odkazem prozatím neznámé a námi postupně odhalované Rybovy hudební tvorby spolu s uměleckou rozmanitostí a různorodostí všech realizovaných skladeb. Veškeré informace o festivalu naleznete zde.

 

2023-06-03-Rybuv-fest-2023-04

 

Foto: archiv festivalu / Facebook

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.