středa, 31 květen 2023 19:36

Experimenty Collegia 1704 v příští sezoně. Třeba s Beethovenem nebo Chopinem

Autor:

Pražský barokní orchestr Collegium 1704 zveřejnil program nadcházející koncertní sezóny, kterou od roku 2015 organizuje v rámci projektu Hudební most Praha – Drážďany paralelně v ČR a Německu, v někdejších klíčových kulturních centrech Evropy. V programu figurují hudební klenoty baroka, ale také zásadní díla pozdějších stylových období.

 

2023-05-31-C1704-nova-sezona-02

 

Stále se definujeme jako barokní orchestr. Výlety do pozdějších stylových období vnímám jako vítané oživení a novou výzvu, která má velkou odezvu i u publika, čehož může být dokladem naše první uvedení Beethovenovy sedmé symfonie v uplynulé sezóně. Reakce byla tak silná, že jsem se rozhodl na ‚Sedmičku‘ navázat, a tak v příštím roce v našem podání zazní Beethovenova slavná Eroica,“ komentuje nadcházející sezonu dirigent a umělecký šéf Collegia 1704, Václav Luks. „V poslední době často hostuji jako dirigent v Bostonu s tamním orchestrem dobových nástrojů Handel & Haydn Society. Hudba kolem roku 1800 je dominantní součástí jejich repertoáru a Beethovenem se velmi zabývají,“ doplňuje umělecký vedoucí důvody vedoucí k rozhodnutí. Zajímavá bude podle něj konfrontace Eroicy se Symfonií d moll „La Tempestou“ Beethovenova blízkého spolupracovníka a vlivné osobnosti vídeňského hudebního života přelomu 18. a 19. století, Pavla Vranického, v rámci jednoho koncertu.

 

2023-05-31-C1704-nova-sezona-01

 

S dlouhodobou spoluprací s jinou významnou zahraniční institucí, varšavským Institutem Fryderyka Chopina, je spojena i druhá odbočka z barokního hájemství orchestru. V roce 2018 se konal první ročník Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina na dobovým nástrojích, v letošním kalendářním roce je na programu druhý ročník této soutěže (5.–15. října 2023). A při finálovém večeru této sestry slavnější soutěže (konané vždy v kulatých či půlkulatých letech, jejíž 18. ročník kvůli pandemii covidu odsunutý o jeden rok ovládl kanadský klavírista Bruce Liu) vystoupí Václav Luks s polským orchestrem doprovázejícím soutěžící. Vítěz ze soutěže vzešlý následně s Collegiem 1704 vystoupí při provedení některého z Chopinových klavírních koncertů o několik dní později v pražském Rudolfinu. Jméno sólisty těleso oznámí 16. října, den po vyhlášení výsledků.

Listopadový večer posluchače zavede v čase zpět do počátků baroka k hudbě Claudia Monteverdiho. Jeho Mariánské nešpory jsou současně dílem, které předznamenalo směr, jakým se bude ubírat evropské myšlení budoucích staletí, a dodnes proto budí obdiv a úctu. V adventní atmosféře si pak mohou diváci ve Dvořákově síni poslechnout společně s Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 díla vrcholného baroka – v premiérovém uvedení Missu Corporis Domini Jana Dismase Zelenky a zhudebněný mariánský chvalozpěv známý pod názvem Magnificat, jednu z nejhranějších skladeb Johanna Sebastiana Bacha.

 

2023-05-31-C1704-nova-sezona-04

 

Oratorium Georga Friedricha Händela zvané Mesiáš naplní Dvořákovu síň v březnu příštího roku. Sólových partů se ujmou mezinárodní vokalisté: belgická sopranistka Deborah Cachet, americká altistka Avery Amereau, polský tenorista Krystian Adam a italský basista Luigi De Donato.

Posledně jmenovaný bude hlavním protagonistou také závěrečného, premiérového programu sezóny s názvem Il Polifemo. Luigi De Donato společně s Collegiem 1704 posluchačům představí různá barokní zhudebnění starořeckých mýtických příběhů jednookého a tříprstého kyklopa Polyféma.

 

2023-05-31-C1704-nova-sezona-05

 

Foto: Zdeňka Hanáková, Petr Chodura, Tokpa Korlo Photography, Facebook souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.