středa, 24 květen 2023 09:29

Třeboňská nocturna a ZUŠ Třeboň s mladými talenty

Autor:

Podium mladých – tak zní název charitativního večera, který uvádí festival Třeboňská nocturna i letos ve spolupráci se ZUŠ Třeboň. Ve čtvrtek 25. května vystoupí žáci a absolventi třeboňské umělecké školy v Divadle J. K. Tyla v Třeboni. Večerem provede Jaroslava Šlechtová.

 

2023-05-24-Trebonska-nocturna-02

 

Ředitel Základní umělecké školy Třeboň Matouš Řeřicha uvedl, že na tomto koncertu vystoupí žáci, kteří vynikajícím způsobem reprezentují školu, účastní se celostátních a mezinárodních prestižních soutěží. „Dále vybíráme z našich osvědčených absolventů navštěvujících střední školy s uměleckým zaměřením, konzervatoře a případně akademie.“ Patnácté Pódium mladých představí flétnistky Terezu Roblovou, Magdalenu Henišovou, Štěpánku Krynickou a Emu Vopelkovou, violoncellistku Lenku Pelouchovou, klavíristky Barboru Budínovou, Magdu Bočkovou, Ivanu Sedleckou a Annu Košinovou, zpěvačky Sáru Hejlovou a Karolínu Sedláčkovou, akordeonistu Víta Chlapce, žákyně tanečního oboru, a recitátorky Stellu Hlivkovou a Justinu Frídovou. „Pódium mladých se již podruhé koná v měsíci květnu a je zároveň neoficiálním zahájením festivalu Třeboňská nocturna,” říká ředitelka festivalu Irma Mrázková.

Zazní dílo Josepha Haydna, Hanuše Bonna, Bohuslava Martinů, Franze Dopplera, Leoše Janáčka, Vlastimila Třešňáka, Clauda Debussyho, Václava Trojana, Mikuláše Schneidera Trnavského, Alessandra a Domenica Scarlatti, Petra Iljiče Čajkovského, Pavla Samiece, Gennadije Saska a Josefa Myslivečka.

 

2023-05-24-Trebonska-nocturna-03

 

Vstupné na koncert Pódium mladých je dobrovolné, vybraná částka bude věnována šestiletému Šimonovi Utěšenému. „Šimonek Utěšený je velký bojovník. V patnácti měsících prodělal oboustranný zápal plic. Strávil mnoho času na nemocničním lůžku. Bohužel se u něj později objevili i jiné zdravotní komplikace. Dnes se učí prakticky vše od začátku,“ dodal ředitel Matouš Řeřicha.

Dvacátý ročník letního mezinárodního festivalu klasické hudby Třeboňská nocturna se koná ve dnech 11.–15. července na různých místech města Třeboně. Vystoupí Talichovo kvarteto a Lilian Lefebvre, Daniel Matejča a Jan Schulmeister, PhilHarmonia Octet, Jiří Stivín a Jaroslav Šindler, Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólisty Janem Smigmatorem a Tonyou Graves. Festival uzavře sopranistka Eliška Weissová a slovenský barytonista Daniel Čapkovič v doprovodu Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého.

 

2023-05-24-Trebonska-nocturna-01

 

Foto: archiv festivalu, Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.