pondělí, 22 květen 2023 14:20

Dokument o Peteru Dvorském v Kině Atlas

Autor:

Pražské Kino Atlas uvede v úterý 23. května od půl šesté večer první českou projekci filmu o tenoristovi Peteru Dvorském, který se promítání osobně zúčastní.

 

2023-05-22-Peter-Dvorsky-01

 

Jeho celovečerní filmový portrét s řadou unikátních archivů přibližuje jeho pěvecké vrcholy i životní názory. „Divadelní sekvence jsme natáčeli i ve Staatsoper ve Vídni. Mimochodem, čtyři měsíce nám trvala komunikace s Vídní a povolení k tomu, abychom se na místa pro pana Dvorského tak mimořádně důležitá dostali s kamerami. Až při takové komunikaci si člověk uvědomí, jak fungují světová operní místa,“ uvedla producentka a režisérka snímku Iveta Malachovská.

Prvního českého uvedení filmu v Kině Atlas se zúčastní osobně jak hlavní protagonista Peter Dvorský, tak režisérka filmu Iveta Malachovská. „Do našeho filmu se nám podařilo získat hvězdu Vídeňské opery, pana Kurta Rydla, ale i světovou sopranistku, paní Gabrielu Beňačkovou,“ dodává Malachovská. Akce se koná ve spolupráci a za finančního přispění Slovenského institutu v Praze a také mediální spolupráce KlasikaPlus.cz.

 

2023-05-22-Peter-Dvorsky-03

 

Peter Dvorský v roce 1973 ukončil Státní konzervatoř v Bratislavě. V letech 1976 až 1976 následoval studijní pobyt v milánském Teatro alla Scala. Vzápětí v roce 1977 debutoval ve vídeňské Státní opeře a ve stejném roce také v Metropolitní opeře v New Yorku. V roce 1978 účinkoval poprvé v Covent Garden v Londýně, v roce 1978 ve Velkém divadle v Moskvě. Stal se nejžádanějším slovenským umělcem, zpíval pod taktovkou světových dirigentů. Hostoval na více než šedesáti scénách v pětadvaceti zemích světa. V době největší slávy ho umělecká kritika považovala za jednoho z pěti nejlepších světových tenoristů.

 

 

Foto: Kino Atlas Praha (Facebook), archiv Lucie Aliberti

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.