pondělí, 22 květen 2023 09:20

Ještě pět akcí chybí k dovršení jarní části festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami

Autor:

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram v období od 23. května do 1. června pokračuje pěticí projektů. Jako první to bude koncert Českého filharmonického sboru Brno v ambitech Svaté Hory, tedy částečně open-air. Následuje představení washingtonského sboru American University Chamber Singers v prostorách Kostela sv. Jakuba. Poté, 28. května, se uskuteční koncert laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech; tento koncert je již vyprodán. Den s Antonínem Dvořákem 2023 je název akce konané 29. května v Příbrami. Jedná se o open-air pro děti a širokou veřejnost zahrnující na dvacet samostatných koncertů a pořadů. Světoznámý hornista Radek Baborák obstará „slavnostní závěr 54. ročníku festivalu“, avšak v září se koná ještě tzv. „epilog“ ve formě dvou koncertů, o kterých informujeme později.

 

2023-05-22-HFAD-prbeh-II-01

 

Koncert jednoho z českých nejvíce oceňovaných sborů, Českého filharmonického sboru Brno, se koná v rámci turné k oslavám osmdesátých narozenin sbormistra a skladatele Petra Fialy, který sbor založil již v roce 1990. Sbor, který se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár, pro datum 23. května připravil program sestavený z děl Francise Poulenca, Josefa Bohuslava Foerstera, Bohuslava Martinů a rovněž oslavence Petra Fialy. Začátek je stanoven na 19 hodin.

Sbor prestižní soukromé univerzity v Washingtonu D.C., vedený sbormistrem Danielem Abrahamem, několikrát koncertoval v Evropě i na mnoha akcích ve Spojených Státech (např. s National Philharmonic Orchestra). Pestrý repertoár nevyhýbající se soudobé hudbě se rozezní 25. května od 19 hodin.

 

2023-05-22-HFAD-prbeh-II-03

 

Marie Schmidtová, sopranistka, a Radek Martinec, baryton, jsou laureáty letošní dvořákovské pěvecké soutěže v Karlových Varech. V průběhu koncertu, 28. května od 19 hodin, zazní písně a árie z oper Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Charlese Gounoda a dalších. Večer je věnován památce Antonína Dvořáka III. a klavírní doprovod zajistí Tomáš Pindór.

 

2023-05-22-HFAD-prbeh-II-02

 

Open-air akce zahrnující přibližně 15 až 20 samostatných koncertů a pořadů pro děti i širokou veřejnost nese název Den s Antonínem Dvořákem. V roce 2016 měla událost při svém prvním ročníku velkou odezvu: Přibližně jeden tisíc dětí i dospělých se zúčastnilo akcí prezentujících klasickou hudbu. Úspěch akce v následujících letech narůstal, zejména je vítána ze strany škol. I pro rok 2023 připravena série doprovodných akcí.

Radek Baborák, elitní hornista, bude sólistou během koncertu k 30. výročí nástupu prezidenta Václava Havla do funkce a zároveň slavnostního závěru 54. ročníku festivalu. Představí se také komorní ansámbl Arti Allegre s uměleckým vedoucím Ondřejem Lébrem. Z úst Jana Šťastného zazní umělecký přednes. Součástí koncertu bude také vyhlášení vítěze 8. ročníku kompoziční soutěže HFAD pro skladatele do 40 let. Akce se koná 1. června od 19 hodin na Velké scéně Divadla Antonína Dvořáka a pod záštitou paní Dagmar Havlové.

 

2023-05-22-HFAD-prbeh-II-04

 

Foto: František Renza, archiv Marie Schmidtové, American University Chamber Singers (Facebook), archiv souboru Arti Allegre

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.