pátek, 19 květen 2023 11:55

Pocta Emě Destinnové uměním Božidary Turzonovové a souboru Danubius Octet Singers

Autor:

Slovenská herečka Božidara Turzonovová, představitelka „Božské Emy“ ve stejnojmenném filmu Jiřího Krejčíka, čte za hudebního doprovodu univerzální lidská poselství z Destinnové korespondence, deníkových záznamů a literárních děl. V hudební části představení zaznějí známé i méně známé mužské sbory a cappella Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka a Eugena Suchoně v podání slovenského mužského okteta Danubius Octet Singers pod vedením dirigenta Daniela Simandla. Představení se uskuteční v neděli 21. května v sedmnáct hodin v kostele Českobratrské církve evangelické v Praze, Korunní ulici. Akce se koná u příležitosti společného třicátého výročí vzniku České a Slovenské republiky.

 

20230519Zahrada-srdce-01

 

Božidara Turzonovová se narodila v bulharské Sofii. Od dětství navštěvovala dramatický kroužek, působila v dětské rozhlasové družině a věnovala se hře na klavír. Studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kterou úspěšně absolvovala v roce 1963. Po absolutoriu se stala členkou Slovenského Národního divadla, kde působí dodnes. Kromě toho pracuje v rozhlase, ve filmu a v dabingu a učí herectví. Je herečkou širokého výrazového rozsahu mnohých divadelních i filmových postav.

Mužský pěvecký soubor Danubius Octet Singers vznikl v roce 2013 z iniciativy dirigenta a sbormistra Daniela Simandla a slovenského člena sboru Vídeňské státní opery, Jaroslava Pehala, s cílem vyplnit prázdné místo v rámci profesionální interpretace mužských sborů bez nástrojového doprovodu. Ve slovenské premiéře tak zazněly v podání Danubius Octet Singers mužské sbory „terezínských skladatelů“ Gideona Kleina a Viktora Ullmanna na koncertech v Nové synagoze v Žilině a v Pálffyho paláci v Bratislavě v září téhož roku. Ve spolupráci s multiinstrumentalistou Mikim Skutem navíc v roce 2021 vznikl novátorský crossover projekt – spojení renesanční polyfonie Orlanda di Lassa s improvizovanou hrou na elektrickou kytaru.

 

Foto: Slovenský institut Praha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.