středa, 17 květen 2023 14:00

Martinů fest Polička pošestadvacáté

Autor:

Pietním aktem a úvodním koncertem začal v pondělí 15. května Martinů fest Polička, který pokračuje do 26. května v Tylově domě. Tyto dny jsou ve městě každoročně věnovány památce jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, poličského rodáka Bohuslavu Martinů. Jeho tvorbu, ale nejen ji, připomíná řada koncertů a doprovodný program.

 

2023-05-17-MartinuFest-2023-01

 

Pietní akt se konal u hrobu našeho slavného skladatele a zazpíval na něm Mužský pěvecký sbor Bohuslava Martinů. Zahajovací koncert byl v režii Pražských komorních sólistů s klarinetistou Karlem Dohnalem a hornistou a dirigentem Radkem Baborákem.

 

2023-05-17-MartinuFest-2023-02

 

V pátek 19. května večer v Tylově domě vystoupí Dětský pěvecký sbor Radost Praha se sbormistry Janem Pirnerem Janou Karausovou, houslistkou Zuzanou Sadílkovou a klavíristou Vladimírem Kopáčikem. Mladí zpěváci představí tvorbu Jana Hanuše, Emila Hradeckého, Luboše Fišera, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Petra Ebena.

Divadlo Kolárka Blansko o den později nabídne multižánrový projekt, který je realizován ve spolupráci s hudebníky a dalšími hosty. Textová část inscenace vychází z životopisných a vzpomínkových knih o Bohuslavu Martinů v kombinaci s motivy z díla rakouské spisovatelky Elfriede Jelinek a jejího konceptu „divadla proti divadlu“. Hudební část tvoří fragmenty ze skladeb Bohuslava Martinů.

Neděle 21. května bude večer patřit koncertu sopranistky Martiny Jankové, barytonisty Tomáše Krále a klavíristy Iva Kahánka. Na programu budou písně a klavírní skladby Leoše Janáčka a samozřejmě i Bohuslava Martinů.

 

2023-05-17-MartinuFest-2023-03

 

Mužské pěvecké sbory Bohuslava Martinů města Poličky a Vocatus Ecumenicus městyse Jimramov se sbormistrem Oldřichem Růžičkou a Ženský pěvecký sbor Bohuslava Martinů se sbormistrem Ondřejem Pastrňákem vystoupí v Tylově domě v pátek 26. května. Zaznějí skladby jmenovce festivalu, Emila Hradeckého, Jaroslava Ježka, Zdeňka Lukáše, Pavla Křížkovského, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, ale také Giuseppe Verdiho.

Brněnská kreslířka, karikaturistka, ilustrátorka a malířka Marie Plotěná v rámci doprovodného programu představuje nevšední, úsměvný pohled nejen na svět hudby. Výstava v Tylově domě potrvá až do 18. června. A součástí festivalu je také celorepubliková soutěžní přehlídka Mládí a Bohuslav Martinů, která je určena především žákům a studentům základních uměleckých škol a konzervatoří. Ta se konala už v dubnu.

 

2023-05-17-MartinuFest-2023-04

 

Martinů fest se koná pravidelně již od roku 1997, pravidelnost tohoto festivalu je jedním z opěrných sloupů kulturního života našeho města. Ve skladatelově hudbě se ozývá nejen drsnost Vysočiny, ale také dobrosrdečnost lidí, kteří tento kraj obývají. Hrdost a radost z hudby Bohuslava Martinů je vidět na každém rohu města Poličky,“ uvádí ředitel pořádajícího Tylova domu, Petr Cuper.

 

Foto: Facebook / Mužský pěvecký sbor Bohuslava Martinů města Poličky / Pražští komorní sólisté / Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička, Pavla Hartmanová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.