čtvrtek, 11 květen 2023 13:32

Daniel Matejča v premiéře Lukáše Janaty

Autor:

Úspěšný houslista a stále talent, Daniel Matejča, vystoupí v Českém muzeu hudby, a to ve středu 17. května od devatenácti hodin. Přednese světovou premiéru houslového koncertu pod názvem Talks, který napsal Lukáš Janata, skladatel a hudebník působící v San Francisku. Matejča jej uvede s Komorním orchestrem Pražské konzervatoře pod taktovkou Chuheie Iwasakiho. V rámci programu houslista pokřtí své debutové album.

 

2023-05-11-Matejca-Janata-01

 

Talks, neboli rozmluvy, povídání si, přednášení či dokonce chatování – to vše toto ambivalentní slovo dokáže pojmout, neboť modus operandi každé řeči a jejího kontextu je zcela odlišný. Koncertantní styl vyžaduje vyjádření sólisty a souboru. Do jaké míry s sebou souzní či se doplňují a do jaké míry se hudebně přou, to již je druhá otázka, kterou si posluchač v hudbě může prozkoumat sám,“ uvádí autor.

Dílo, rozdělené do tří částí, se zabývá otázkami třech různých typů ve třech odlišných dynamikách, ve kterých se ale mísí celé hudební fráze či fragmenty. Koncert byl psán na objednávku Jana Prchala, hudebního pedagoga a sbormistra, se specifickým konceptem. „Byl jsem osloven napsat hudbu pro mého mladšího kolegu Daniela Matejču, se kterým sdílím edukační základy skrz naši domovskou libereckou základní školu Jabloňovou a pozdější Pražskou konzervatoř. Od počátku byla motivací myšlenka, že mládí bude hrát velkou koncepční roli. Určitá přímočarost, hravost, svižnost a neklid je jakýmsi DNA celé věci,“ doplňuje Janata s tím, že výsledek je nakonec potvrzen vlastní, Danielem napsanou kadencí v jeho vlastním dialektu, která je inspirovaná zkušeností se zvukovostí světa v dialektu autora.

 

2023-05-11-Matejca-Janata-02

 

Kromě Janatovy premiéry v Českém muzeu hudby zazní Komorní symfonie Dmitrije Šostakoviče a Serenáda Es dur pro smyčcový orchestr Josefa Suka. Diváci také budou svědky slavnostní ceremonie, kdy houslista Daniel Matejča „pokřtí“ své první sólové album vydané krátce před jeho osmnáctými narozeninami pod značkou Supraphon. Nahrávka obsahuje Šest sonát pro sólové housle od belgického skladatele přelomu 19. a 20. století, Eugèna Ysaÿe.

 

2023-05-11-Matejca-Janata-03

 

*******

 

 

Foto: Tomáš Krist, Pražská konzervatoř

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.