úterý, 09 květen 2023 08:21

Slovenská filharmonie s Kasparem Zehnderem

Autor:

Hostem Slovenské filharmonie bude ve čtvrtek 11. a v pátek a 12. května švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. Coby sólisté se představí první hráči orchestru – flétnista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, fagotista Peter Kajan a hornista Róbert Kis. Společně zahrají v Koncertantní symfonii Es dur Wolfganga Amadea Mozarta.

 

2023-05-09-SF-Kaspar-Zehnder-01

 

V nastudování dirigenta Kaspara Zehndera na úvod večerů zazní Concerto grosso G dur, op. 6 č. 1 Georga Friedricha Händela. Händelova concerta grossa, stavějící proti sobě dvě skupiny hudebníků, byla ideálními skladbami poskytujícími prostor pro předvedení interpretačního mistrovství jednotlivých hráčů i orchestru jako celku.

Následovat bude Koncertantní symfonie Es dur, K 297b Wolfganga Amadea Mozarta, ve které se jako sólisté představí první hráči orchestru. Dále je na programu Bartókův Koncert pro orchestr, Sz. 116. V tomto díle mají všechny nástroje důležitou sólovou úlohu a jednotlivé party virtuózní náročnost. Koncert pro orchestr zkomponoval Béla Bartók během svého exilu v USA. Skladatel byl během svého života úzce spjat s Bratislavou. Studoval zde na gymnáziu a chodil na klavír k Lászlóvi Erkelovi. Ve studiích pokračoval v Budapešti. Se Slovenskem ho spojovalo i jeho etnografické působení.

 

2023-05-09-SF-Kaspar-Zehnder-02

 

Foto: archiv filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.