pondělí, 08 květen 2023 13:38

Kühňata oslaví 90 let v Rudolfinu

Autor:

Kühnův dětský sbor slaví devadesát let od svého založení. Slavnostní koncert mladých zpěváků se bude konat v pátek 12. května od půl osmé večer v Rudolfinu. V první polovině koncertu uvede Koncertní oddělení Kühnova dětského sboru skladby Zdeňka Lukáše, Bohuslava Martinů a Otmara Máchy. Ve druhé části koncertu zaznějí Magnificat Jana Hanuše, Stabat Mater Ivana Kurze a Tři sbory Josefa Bohuslava Foerstera. Na závěr se ke koncertnímu oddělení přidají bývalí členové a společně přednesou Foersterovu Písničku a Smetanovu Píseň českou.

 

2023-05-08-KDS-vyroci-05

 

Kühnův dětský sbor dlouhodobě spolupracuje s Národním divadlem v Praze. Sbor pravidelně obsazuje dětské role a dětské sbory na všech scénách Národního divadla včetně Státní opery. Sbor byl založen roku 1932 Janem Kühnem, významným pěvcem, režisérem a sbormistrem. Vytvořil jej původně pro potřeby Československého rozhlasu v Praze. Pro své výjimečné kvality byl pak sbor roku 1952 začleněn k České filharmonii, jejíž součástí byl celých čtyřicet let.

 

2023-05-08-KDS-vyroci-02

 

Uměleckým ředitelem tělesa je už řadu let Jiří Chvála, sbormistrem koncertního oddělení je Petr Louženský. Sbormistryněmi přípravných oddělení jsou Světlana Tvrzická a Tereza Bystřická, stejně tak i Karolína Řepová s Veronikou Holcovou, které vedou i Kühňátka. Hlasovou poradkyní a režisérkou je Eliška Hrubá Toperczerová.

 

2023-05-08-KDS-vyroci-03

 

Kühnův dětský sbor patří k nejvýznamnějším českým uměleckým kolektivům a známý je nejen v Evropě, ale již na všech pěti kontinentech. Vystoupil v Japonsku, Spojených státech amerických, Kanadě, Mexiku, Singapuru, Malajsii, Jihoafrické republice či Austrálii a na Novém Zélandu. Mimořádnou uměleckou pověst dokládají četná ocenění i oficiální pocty, jichž se tělesu dostalo, včetně European Grand Prix z roku 1998, absolutního vítězství na vysoce prestižní sborové soutěži ve španělské Tolose. Sbor je pravidelně zván na velké hudební festivaly a koncertní turné. Vedle samostatných koncertů spolupracuje systematicky s předními orchestry a operními scénami. Spolupráce s Národním divadlem v Praze, kde děti obsazují role v operách, trvá již od roku 1936.

 

2023-05-08-KDS-vyroci-04

 

Za svou existenci sbor zrealizoval přes padesát nahrávek české i světové hudby. Na svém kontě má také bezpočet rozhlasových a televizních snímků. V současnosti sbor navštěvuje přes devět set členů, což z něj dělá největší sbor v České republice.

 

Foto: Facebook sboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.