pondělí, 08 květen 2023 10:37

Na Košickém hudebním jaru vystoupí Adelphi quartet a také Státní filharmonie Košice při koncertu zvaném Barok a jazz

Autor:

Třetí festivalový týden Košického hudebního jara přinese dvě akce a různé žánry – od komorní hudby v podání smyčcového kvarteta, přes hudbu baroka až po symfonický jazz George Gershwina. Komorní koncert na Slovensku debutujícího ansámblu Adelphi Quartet se uskuteční v mystickém prostředí synagogy na Zvonařské ulici v úterý 9. května a symfonický koncert Státní filharmonie Košice s názvem Barok a jazz ve čtvrtek 11. května v košickém Domě umění.

 

2023-05-08-KHJ-Adelphi-Quartet-01

 

V interpretaci souboru Adelphi Quartet v úterý zazní Mozartův Smyčcový kvartet č. 14 G dur nesoucí podtitul Jarní a Smyčcový kvartet č. 6 f moll od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Svůj debut na Slovensku a koncertování v nejstarší zachované košické synagoze kvarteto velmi vítá: „Je to privilegium a čest vystupovat v nádherném historickém městě Košice! Cítit energii architektury a nuance historie nás jistě inspiruje, abychom tomuto koncertu dali život.

Členové Adelphi kvarteta pocházejí ze Španělska, Belgie, Německa a Velké Británie. V roce 2022 získali druhou cenu na Mezinárodní soutěži ve Wigmore Hall. Za poslední rok mělo kvarteto debutové recitály ve Wigmore Hall, Fundación Juan March v Madridu, na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern a na festivalu v Aldeburgu. Adelphi Quartet je reprezentačním tělesem nadace YCAT Hanse Kellera.

 

2023-05-08-KHJ-Adelphi-Quartet-02

 

Čvrteční symfonický koncert Barok a jazz nabídne díla Purcella, Vivaldiho a Gershwina, ve kterých posluchač procítí spojitost mezi zdánlivě vzdálenými obdobími a hudebními styly. O interpretaci se postará sólista Daniel Hrinda a orchestr Státní filharmonie Košice pod vedením Milana Turkoviće.

 

2023-05-08-KHJ-Adelphi-Quartet-03

 

2023-05-08-KHJ-Adelphi-Quartet-04

 

Foto: Roland Unger, archiv interpreta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.