úterý, 25 duben 2023 13:05

Jiří Vodička s Filharmonii Hradec Králové

Autor:

Ve čtvrtek 27. dubna vystoupí jako sólista večera v Mendelssohnově Koncertu e moll s Filharmonií Hradec Králové houslista Jiří Vodička. K orchestru se vrací po dvou letech. Koncert, který orámuje Weberova předehra k opeře Čarostřelec a Wagnerova předehra a Isoldina smrt z lásky z opery Tristan a Isolda, povede šéfdirigent FHK Kaspar Zehnder.

 

2023-04-25-FHK-Vodicka-01

 

Mendelssohnův Houslový koncert e moll, op. 64 vznikal dlouhých šest let. Je plný krásných koncepčních i harmonických melodií, obsahuje nezvyklé umístění kadence sólisty doprostřed první věty. Pro houslistu Jiřího Vodičku je tento Mendelssohnův koncert doslova srdeční záležitostí, byl totiž úplně prvním houslovým koncertem jeho repertoáru, který nastudoval se svým životním pedagogem, panem profesorem Zdeňkem Golou. Zároveň to byl první houslový koncert, který měl možnost hrát se symfonickým orchestrem – Janáčkovou filharmonií v jeho dvanácti letech. 

Filharmonie Hradec Králové na květen přichystala šest různých projektů. Ve středu 3. května bude Sál Filharmonie Hradec Králové místem klavírního recitálu Matyáše Nováka. Čtvrtky 4. a 18. května jsou zadány benefičním koncertům FHK, kterou povedou Igor Karpilovskij, Jan Sedláček a Marc Kissoczy. První z benefic je určena pro Domov svatého Josefa v Žirči na pomoc lidem s roztroušenou sklerózou a těm, kteří o ně pečují. Druhá pak pro Dětský diagnostický ústav v Hradci Králové.  

 

2023-04-25-FHK-Vodicka-02

 

Narozeninový koncert k významnému životnímu jubileu trumpetisty, skladatele, kapelníka a amatérského malíře Laca Decziho se uskuteční ve čtvrtek 11. května. Andreas Sebastian Weiser povede FHK ve čtvrtek 25. května a znít budou skladby Beethovena a Strausse. Sólistkou večera bude hornistka Kateřina Javůrková. Multižánrová zpěvačka, písničkářka a flétnistka Andrea Šulcová, původem z Náchoda a momentálně žijící v Německu, se představí sólově a zazpívá své písně za doprovodu akustické kytary – přesně tak, jak vznikají, a to v kavárně Bon Accord Café v pátek 26. května.

 

2023-04-25-FHK-Vodicka-03

 

Foto: Martin Popelář, Zdeněk Fabiánek, Fb Kateřiny Javůrkové

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.