sobota, 22 duben 2023 08:44

DJKT s Monteverdiho Korunovací Poppey v Bayreuthu

Autor:

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla na své domácí scéně ve Velkém divadle uvede v neděli 23. dubna od šestnácti hodin derniéru Monteverdiho opery Korunovace Poppey. Zanedlouho, v pátek 12. května budou moci toto představení zhlédnout diváci v německém Bayreuthu, a to v barokním prostoru Markraběcího operního domu (Markgräfliches Opernhaus). 

 

2023-4-22-DJKT-Korunovace-Poppey-01

 

Opera Korunovace Poppey bývá často označována jako první opera na historický námět, je to ovšem živý příběh plný intrik, vášní a násilností. Libretista Giovanni Francesco Busenello čerpal z Tacitových Letopisů. Římský císař Nerone zavrhne svou ženu Ottavii, protože má poměr s Poppeou, kterou nakonec korunuje císařovnou. V opeře najdeme i historickou postavu filosofa Seneky, napsanou pro hluboký bas, který na císařův příkaz spáchá sebevraždu. Vedle těchto postav je v opeře také celá řada dalších rolí, které do opery přinášejí komické prvky, například chůva a dva vojáci. Operu Claudia Monteverdiho na základě zásad historicky poučené interpretace barokní hudby nastudoval dirigent Vojtěch Spurný.

Postavy ztvárňují či se v nich alternují Filip Dámec, Vojtěch Pelka, Lucie Kaňková, Anastasia Terranova, Markéta Böhmová, Markéta Cukrová, Barbora de Nunes-Cambraia, Bedřich Lévi, Jan Mikušek, Josef Kovačič, Jaromír Nosek, Jaroslav BřezinaTomáš Kořínek, Tomáš Kočan, Tomáš Lajtkep, Ondřej Benek, Jan Tejkal, Martin Blaževič, Václav Jeřábek, Andrea Frídová, Petra Tion, Minyoung Park, Karolina Janů, Stanislava Mihalcová, Marta Fadljevičová a Jana Piorecká. Dále účinkují členové baletu DJKT, členové Orchestru opery DJKT a externí orchestr.

 

Foto: Martina Root

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.