úterý, 11 duben 2023 16:14

Svatojakubské Audite Organum poosmadvacáté

Autor:

Letošní série unikátních koncertů osmadvacátého Mezinárodního varhanního festivalu v pražské bazilice sv. Jakuba se bude konat v termínu od 3. srpna do 21. září, pravidelně o čtvrtcích od devatenácti hodin. Největší varhany České republiky rozezní ruce i nohy předních umělců z Velké Británie, Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Koreje a nebude chybět ani zastoupení českých varhaníků. Již zahajovací koncert bude zcela výjimečný, a to účastí světově proslulého Wayna Marshalla, který je vysoce oceňován pro svou muzikálnost a všestrannost, jak za dirigentským pultem, tak i u kláves. Během každého koncertu bude nainstalována videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

 

2023-04-11-MVF-svaty-jakub-1

 

Každý umělec si vytvořil svůj originální program šitý na míru svatojakubským varhanám, které zazní v celé své barevnosti a osobitosti,“ láká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

Program letošního ročníku přináší jak skladby klasického repertoáru, tak řadu kompozic málo hraných z pera amerických, kanadských a polských autorů. Nebude chybět ani oblíbená improvizace na daná témata z publika. Festival připomene sto čtyřicet let od narození významného českého varhanního skladatele a virtuoze Bedřicha Antonína Wiedermanna, konkrétně uvedením jeho duchovních písní v interpretaci sopranistky Jany Sibery, čerstvé držitelky Thálie. Dva koncerty budou patřit varhannímu mládí, které uspělo v loňském roce na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Velkým lákadlem bude jistě vystoupení Francouze Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda, který je nejen skvělým varhaníkem, ale i dopravním pilotem.

 

2023-04-11-MVF-svaty-jakub-2

 

Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující,“ uzavírá Chřibková.

 

2023-04-11-MVF-svaty-jakub-3

 

Foto: Charles Best Photography, Facebook Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda, archiv I. Chřibkové

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.