úterý, 11 duben 2023 10:55

Smetanovo trio s Českým národním symfonickým orchestrem

Autor:

Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Stevena Mercuria vystoupí ve středu 12. dubna od půl osmé večer ve Smetanově síni Obecního domu. Hosté budou Smetanovo trio a hobojistka Marta Bílá. Na programu jsou skladby Jeana René Désiré Françaixe, Jana Václava Huga Voříška a Ludwiga van Beethovena.

 

2023-04-11-CNSO-a-Smetanovo-trio-01

 

Jan Václav Hugo Voříšek pocházel z učitelské rodiny. Hudební vzdělání mu dal jeho otec, s nímž jako tříleté dítě sedával u klavíru a byl jím také vyučován hře na varhany. V mladém věku odešel do Prahy, kde se mu dostalo poprvé možnosti, soustavně studovat hudbu prakticky i teoreticky. Denně hrával při ranních bohoslužbách na varhany, ale nakonec se stal učitelem klavíru v rodině Lobkoviců,“ uvádějí pořadatelé. Vyučoval též v Lobkovickém paláci pod Petřínem. Pro poznání Voříškovy umělecké osobnosti je nadmíru příznačné, že největší vzor, který hledal a našel, byl Ludwig van Beethoven.

Voříška s Beethovenem nakonec seznámil profesor Zizius, přičemž kolem roku 1814 Voříšek Beethovena navštívil, aby mu ukázal svoje skladby. Jednalo se o některé z 12 rapsodií, op. 1 pro klavír (tiskem vyšly až v roce 1818). Beethoven se o nich později vyjádřil s uznáním. Není proto náhodou, že zvolený program druhého abonentního koncertu spolu úzce souvisí.

V první polovině koncertu zazní Grand Rondeau pro housle, violoncello, klavír a orchestr, op. 25 Jana Václava Hugo Voříška, a na závěr bude triumfovat Beethovenova slavná Eroica. Třetí symfonie, tzv. „hrdinská“, která byla původně napsána pro Napoleona. Sólových partů se ujme Smetanovo trio a orchestrálních Český národní symfonický orchestr.

 

2023-04-11-CNSO-a-Smetanovo-trio-02

 

Večer skladatelů raného romantismu však bude otevírat půvabná suita pro hoboj a orchestr L'Horloge de Flore (Květinové hodiny), kterou napsal jeden z nejhranějších francouzských autorů dvacátého století Jean René Désiré Françaix. Světem květin návštěvníky spolu s šéfdirigentem orchestru Stevenem Mercuriem provede hobojistka Marta Bílá.

 

2023-04-11-CNSO-a-Smetanovo-trio-03

 

Foto: Jan Malý, archivy tria a interpretky

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.