pátek, 07 duben 2023 09:06

ČRo D-dur: České a Německé requiem, Ráj a Peri i Verdiho opery

Autor:

„Jediná a vynikající Ančerlova nahrávka Českého requiem Ladislava Vycpálka, skladby z roku 1940 s podtitulem Smrt a spasení, komponované na české texty ze Starého i Nového zákona.“

„Středeční večer bude patřit oratoriu Ráj a Peri Roberta Schumanna. Právě toto dílo se nyní aktuálně po více jak 25 letech dostává na program České filharmonie.“

„Zcela nová nahrávka romantického Klavírního koncertu Vítězslava Nováka s Janem Bartošem, Jakubem Hrůšou a rozhlasovými symfoniky.“

 

2023-04-07-Ddur-na-tipy-15-tyden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 10. do 16. dubna?

Na Velikonoční pondělí se už ráno začíná Vivaldiho Gloria v 8:11 – a v 8:45 následuje jarní oslava mládí v podobě Sukovy Pohádky v klasické nahrávce Libora Peška. A toho vystřídá Giulio Caccini a hudba italské renesance v podání Monserrat Figueras a jejího manžela Jordiho Savalla. Na Vivaldiho volně navazuje Pucciniho Messa di gloria ve 12:31. V 13:26 zazní Smetanova Má vlast v originální skladatelově úpravě pro čtyřruční klavír, hrát budou Petr Jiříkovský a Daniel Wiesner. Hlavním dílem večerního programu je ve 20:46 Mahlerova Devátá symfonie – vybrána je z kompletu Václava Neumanna s Českou filharmonií. Ve čtvrtek pak zazní ve 21:19 ze stejného kompletu také Symfonie č. 1 Titan, jedna z nejpozoruhodnějších dirigentových kreací.

V úterý ve 13:02 zazní pod vedením Helmuta Rillinga originální světská Lovecká kantáta J. S. Bacha a v 15:22 Varhanní symfonie Camilla Saint-Saënse. Večer následuje jediná a vynikající Ančerlova nahrávka Českého requiem Ladislava Vycpálka, skladby z roku 1940 s podtitulem Smrt a spasení, komponované na české texty ze Starého i Nového zákona. Nechybějí Žalmy ani Kniha Kazatel. Jde o originální obdobu Brahmsova Německého requiem psaného na německý překlad bible, které je na programu stanice v sobotu večer ve 22:47 na novém snímku s dirigentem Danielem Hardingem. Tento významný světový dirigent se v dubnu a v květnu objeví v Praze.

 

2023-04-07-Ddur-na-tipy-15-tyden-02

 

Středeční večer bude patřit oratoriu Ráj a Peri Roberta Schumanna. Právě toto dílo se nyní pod Hardingovou taktovkou po více jak 25 letech dostává na program České filharmonie; umělec se 20. – 23. dubna v čele tohoto orchestru představí vůbec poprvé. S poměrně neznámým dílem je možné se na D dur předstihu seznámit v nahrávce s Giuseppem Sinopolim. Premiéra skladatele proslavila, ale pak upadlo oratorium trochu v zapomnění. Orientálně laděný námět pojednává o dívce Peri, která se chce dostat do ráje a plní úkol přinést s sebou to nejcennější. Tím nakonec bude hříšníkova kajícná slza. Na orientálně laděný námět s křesťanským vyústěním ve vysílání večer volně navazuje Šeherezáda Nikolaje Rimského Korsakova a Martinů písňový cyklus Nipponari.

Čtvrteční ráno otevře Mozartova Pražská symfonie s Vídeňskými filharmoniky pod taktovkou Riccarda Mutiho v 8:04 – a v 12:52 zazní Beethovenova Sedmá v rozhlasové nahrávce Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií. Páteční dopoledne otevře Beethovenova Eroica s Karajanem v 8:56. Odpoledne zazní Dvořákova Osmá na rozhlasovém snímku s Karlem Ančerlem. Páteční večer ve 21:13 patří pak jedné z nejslavnějších skladeb Henryka Góreckého – jeho 3. symfonie pro soprán a orchestr se stala počátkem 90. let minulého století velkou senzací. Jde o skladbu z roku 1976, ale její americká nahrávka po pádu totalitních režimů měla ohromný ohlas. Skladatel spojoval duchovní náměty se svébytnou podobou minimalismu.

 

2023-04-07-Ddur-na-tipy-15-tyden-07

 

V sobotu v 21:03 zazní ještě se Zdeňkem Košlerem Prokofjevova Pátá symfonie, v neděli 13.30 Lyrická symfonie Alexandra Zemlinského a v 14:50 Dvořákova Pátá se SOČRem a Vladimírem Válkem.

Vedle symfonické linky stojí za pozornost řada instrumentálních koncertů. V pondělí v 20:01 zazní Bartókův koncert č. 3 pro klavír na méně známém snímku klavíristy Borise Krajného pod taktovkou Jiřího Bělohlávka – a krátce poté ve 22:18 slavný Elgarův Koncert pro violoncello s Michaelou Fukačovou pod taktovkou Libora Peška.

 

2023-04-07-Ddur-na-tipy-15-tyden-04

 

V úterý na to v 9:33 naváže zcela nová nahrávka romantického Klavírního koncertu Vítězslava Nováka s Janem Bartošem, Jakubem Hrůšou a rozhlasovými symfoniky. První studiová nahrávka tohoto klavírního koncertu pro vydavatelství Supraphon získala Cenu Anděl za nejlepší klasické album roku 2020. The Guardian zvolil stejnou nahrávku klasickým albem týdne a list The Sunday Times ji vyzdvihl jako ''hodnou poznání v Hrůšově a Bartošově idiomatickém podání''.

Ve středu v 11:13 je na programu Houslový koncert č. 1 Bohuslava Martinů v klasickém provedení s Josefem Sukem a Václavem Neumannem. A ve čtvrtek nás čekají dvě mladistvá provedení: Brahmsův Koncert D dur s Václavem Hudečkem krátce po návratu ze studií v Moskvě u Davida Oistracha pod vedením Jiřího Bělohlávka. A večer v 20:15 Beethovenův Trojkoncert, mezi sólisty s Anne-Sophií Mutter, kterou jako „náctiletou“ kdysi objevil dirigent Herbert von Karajan.

 

2023-04-07-Ddur-na-tipy-15-tyden-05

 

Víkend bude i v dopoledních hodinách mezi devátou a dvanáctou patřit opeře. V trojkovém roce s oblibou připomínáme dva vrstevníky narozené v roce 1813 – Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Tentokrát dojde na Verdiho vrcholné operní nahrávky s akcentem na tenoristu Plácida Dominga. Zazní jednotlivá dějství z oper Traviata, Trubadúr a Rigoletto i Maškarní ples – a v neděli z oper Aida, Don Carlos. Vedle dojde i na skladatelův vzácně hraný smyčcový kvartet, na část Requiem a na Čtyři duchovní skladby (mezi nimi Stabat mater a Te Deum).

Kromě toho je naplánována návštěva do Metropolitní opery v New Yorku v jednom z operních hitů Giacoma Pucciniho. Poslouchejte od 16:00 hodin jeho Toscu v záznamu z představení z 8. dubna 2023 s Angelou Gheorghiu v titulní roli, a Matthewem Polenzanim v roli Cavaradossiho a Željko Lučičem v roli Scarpii.

 

2023-04-07-Ddur-na-tipy-15-tyden-06

 

Foto: Martin Divišek, Wikipedia (volné dílo), Martin Andrle, Japan Art Association / Sankei Shimbun, Fb Angely Gheorghiu

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.