středa, 29 březen 2023 17:49

Ryba a Dvořák na Velikonočním koncertu Státní filharmonie Košice

Autor:

Státní filharmonie Košice s dirigentem Zbyňkem Müllerem, sólisty Terezou Mátlovou, Jarmilou Balážovou, Jurajem Hollým, Jiřím Brücklerem, se sbory Collegium Technicum a Akademickým pěveckým sborem VŠB - TU Ostrava vystoupí ve čtvrtek 30. března od devatenácti v místním Domě umění. V rámci Velikonočního koncertu v obnovené premiéře zazní Rybova kantáta Stabat Mater a Dvořákovo Te Deum.

 

2023-03-29-SFK-Zbynek-Muller-01

 

Hostující dirigent ŠFK Zbyněk Müller uvádí, že Stabat Mater Jakuba Jana Ryby je poměrně rozsáhlé dílo, které je v mnohém udivující. Kdo by očekával nějakou hudební spojitost s milou prostotou České mše vánoční, bude velmi překvapen, ale zcela jistě v pozitivním slova smyslu. Již samotná předehra mluví jazykem hudebně nesmírně originálním a na svou dobu velmi progresivním. V následujících dvanácti zpěvních částech se střídají sólisté, ansámbly a sbor ve velmi promyšleném celku, který je hudebně převážně krystalicky čistý a křehký, často komorního charakteru, což je ještě zvýrazněno mnoha sólovými koncertantními party dechů i smyčců. Proto také Rybovo dílo zazní v poněkud menším obsazení, které tento charakter ještě umocní. 

Te Deum představuje jednu z nejefektnějších Dvořákových skladeb jeho amerického období, přestože vznikla ještě za autorova pobytu v Čechách. „Je to vpravdě majestátní oslava Boží velikosti, já sám se snad nejvíc těším na část "Tu Rex gloriae, Christe", kde pod barytonovým sólem probíhají v orchestru tak nádherné modulace, že mě to vždy znovu a znovu dojímá. Pro celý koncert se nám podařilo získat znamenité sólisty a spojí se dva univerzitní pěvecké sbory, věřím tedy, že výsledek bude stát opravdu za to,“ zve na koncert Zbyněk Müller.

 

2023-03-29-SFK-Zbynek-Muller-02

 

Foto: Miriama Fenciková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.