sobota, 25 březen 2023 08:31

Baby Balet Praha tančí na písně Uhlíře a Svěráka

Autor:

Celovečerní rodinný titul Vítej na světě II. je taneční inscenace v interpretaci souboru Baby Balet Praha, konkrétně studentů třetího až pátého ročníku konzervatoře - gymnázia Taneční centrum Praha. Premiéra představení se bude konat v neděli 26. března od osmnácti hodin v Divadle na Vinohradech. Autorkou scénáře je Vlasta Schneiderová. Mikro-scénáře pro jednotlivé choreografie jsou mimořádně chytré a poetické texty Zdeňka Svěráka na hudbu Jaroslava Uhlíře. Nedělní premiéra bude uvedena u příležitosti Světového dne divadla pro děti a mládež, celosvětové akce vyzdvihující významnou úlohu, kterou může divadlo hrát v životech mladých diváků a tvůrců.

 

2023-03-25-Vitej-na-svete-Baby-Balet-01

 

Autorský tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje v novém projektu pět etap lidského života: narození, dětství, školní léta, dospívání a dospělost. Jednotlivých choreografií taneční koláže se kromě Vlasty Schneiderové ujali Tereza Hloušková, Tereza Chladová, Jan Schneider, Pavla Königsmarková, Antonín Schneider, Linda Svidró, Jitka Tůmová a Eliška Vodičková.

Toto současné taneční divadlo nesměřuje pouze k dětským divákům, tanečními a scénickými prostředky, doplněnými projekcí, ale snaží se vyjádřit životní moudrost a humanismus, které jsou v textech písní obsažené. Ve spojení s emocionálními a inteligentními písněmi Svěráka a Uhlíře jde o moderní přístup k divadlu pro děti, bez náznaku infantility a kompromisní umělecké kvality.

 

2023-03-25-Vitej-na-svete-Baby-Balet-02

 

S pány Svěrákem a Uhlířem jsme se poprvé pracovně setkali v roce 2015,“ vzpomíná Vlasta Schneiderová s tím, že spolupráce s nimi vždy probíhala v klidné atmosféře, problémy překonávali s nonšalancí a nadhledem. „Přípravy inscenace i nyní probíhají ve stejném duchu. Spolupracovat s takovými gentlemany, se skutečnými mistry umělci, to je procházka růžovým sadem,“ dodala scenáristka.

Baby Balet Praha je komorní soubor složený z nejlepších studentů nižších ročníků konzervatoře Taneční centrum Praha. Soubor byl založen v prosinci roku 2003, od září 2008 je produkován uměleckou agenturou Mezinárodní centrum tance, z. s. Vítej na světě II. bude první ‚postcovidovou‘ premiérou souboru, kterou studenti nastudovali již ve svém novém sídle, v Domě tanečního umění.

 

 

Foto: Balet Praha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.