středa, 22 březen 2023 16:21

Devět světových premiér pro letošní Pražské jaro

Autor:

„Klangforum Wien zahraje kompozice dvou skladatelek a čtyř skladatelů, příslušníků tuzemské mladé generace.“

„Platforma Prague Offspring vedle dvou koncertů souboru Klangforum Wien nabídne mimo jiné také diskusi s rezidenčním skladatelem víkendu Georgem Friedrichem Haasem.“

„Světová premiéra zazní i od ukrajinského skladatele Eduarda Resatsche, jinak také violoncellisty Bamberských symfoniků.“

 

2023-03-22-Soudoba-hudba-na-PJ-05

 

Květnový Mezinárodní hudební festival Pražské jaro chystá devět světových premiér. Šest mladých tuzemských autorů dostalo zakázku na novou skladbu určenou pro uvedení souborem Klangforum Wien v rámci druhého ročníku víkendu soudobé hudby Prague Offspring. Dvě novinky zazní jako povinné kompozice během interpretační soutěže, kterou Pražské jaro pořádá letos v oborech trombon a viola. A jednu premiéru z pera žijícího autora připraví k uvedení orchestr PKF — Prague Philharmonia.

Klangforum Wien pod taktovkou Petera Rundela zahraje kompozice dvou skladatelek a čtyř skladatelů, příslušníků tuzemské mladé generace, a to během víkendu soudobé hudby Prague Offspring, chystaného mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro na 26. a 27. května do holešovického Centra současného umění DOX.

 

2023-03-22-Soudoba-hudba-na-PJ-06

 

Skladatelka Jana Vöröšová se bude prezentovat dílem s názvem Lunapark, napsaným pro velký ansámbl. Autorka skladbu popisuje jako velmi barevnou, ale také hodně spletitou. „Lunapark je mnohoznačný obraz. Místo, kde slyšíme skřípání, vidíme oprýskané atrakce, kouzlo na oko, pozlátko. Každá z atrakcí má jinou trajektorii pohybu, jinou mají houpačky, jinou řetízkový kolotoč a jinou labutě… Jsem ráda, že skladba bude mít premiéru v DOXu, protože toto prostředí nové hudbě opravdu sluší,“ uvedla.

Matouš Hejl přichází s dílem pro orchestr nazvaným Kývání a zhudebňujícím model dvojitého kyvadla, jednoho z nejjednodušších systémů vykazujících chaotické chování. „Je tu paradox: model je přesně popsán rovnicemi, ale nepatrná změna vstupních podmínek, podobně jako ‚mávnutí motýlích křídel‘, vede k nepředvídatelnému chování systému,“ přibližuje svou skladbu Hejl.

Skladatel František Chaloupka je na Pražském jaru debutujícím autorem. Zazní od něj The Spectral Waltzer, Spektrální valčíček, jak říká. Zaměřil se na termíny „klasický“ a „avantgardní“, na charakteristiky, které však v uměleckých dílech většinou existují vedle sebe.

 

2023-03-22-Soudoba-hudba-na-PJ-03

 

Dalším hraným autorem je Pavel Šabacký, který byl loni mezi studenty majícími možnost konzultovat své kompozice se členy Klangfora Wien. Svou novinku nazvanou Ishan't charakterizuje takto: „Na poměrně krátké ploše vedle sebe stavím tři osobně důležité elementy: hru s mikrotonalitou na základě prvočísel, sólový klarinet, jehož melodie následují volnou kresbu, a střídání barevných bloků střihem.“ Ve struktuře jsou však navíc ukryty i citace jedné z  Dvořákových Biblických písní.

Nová kompozice Pět barev alpské mlhy od Michaely Pálka Plachké nabízí paralelu mezi alpským údolím, zakrytým zrána hustou mlhou a s prvními slunečními paprsky jen postupně se odhalujícím, a mezi životními křižovatkami, kdy se budoucí cesta teprve ukáže.

 

2023-03-22-Soudoba-hudba-na-PJ-09

 

Česko-rakouský skladatel Šimon Voseček napsal pro stejnou příležitost dílo Mouchy – Diptera. Jde o hmyz z řádu dvoukřídlí, jehož nápadným projevem je obrovská manévrovací schopnost při letu. A právě to se pokusil transformovat do hudby.

Platforma Prague Offspring vedle dvou koncertů souboru Klangforum Wien nabídne publiku také diskusi předních osobností soudobé hudby s názvem How to Spring Off?, diskusi s rezidenčním skladatelem víkendu Georgem Friedrichem Haasem a projekci filmu Hyena v hlavní roli se skladatelovou manželkou Mollenou Williams-Haas, dále veřejnou zkoušku děl studentů skladby hudebních fakult AMU a JAMU Milice Modré, Noemi Savkové a Mateje Slobody a pak i masterclass s členy Klangforum Wien určený pro tuzemské hudebníky.

Při prvním večeru Prague Offspring zazní také kompozice „Kdo, kdybych křičel, kdo by mě zaslechl…“ od Georga Friedricha Haase, určená pro bicí a ansámbl, a Koncert pro klavír a orchestr od György Ligetiho. Ligetiho tvorbu uvádí festival k jeho letošním nedožitým stým narozeninám.

 

2023-03-22-Soudoba-hudba-na-PJ-08

 

Dvě nové skladby čekají také na účastníky soutěže Pražské jaro. Jde o povinnou součást repertoáru druhého kola. Jan Kučera napsal dílo pro trombon a klavír s názvem Pražská bagatela, Ondřej Štochl pak pro violovou soutěžní kategorii složil dílo Il sogno fragile.

Poslední světová premiéra pak zazní na koncertě PKF — Prague Philharmonia s dirigentkou Oksanou Lyniv 28. května, a to od ukrajinského skladatele Eduarda Resatsche, jinak také violoncellisty Bamberských symfoniků. Skladba se jmenuje „V plamenech“ a je komponována na verše básnířky Liny Kostenko. Pěveckého partu se zhostí ukrajinská sopranistka Julia Tkačenko. „Plameny jsou v mé hudbě pojaty v nejširším slova smyslu – jako plameny lásky, plameny války. Bytostná prudkost plamenů mi navozuje představu jistého druhu nepotlačitelné energie, čehosi, co se vnitřně napájí z podstaty hudebního kosmu, jakési živoucí bytosti, jež miluje, dýchá, křičí, řve, zpívá, rozpadá se, roste, vyvíjí se a prochází neustálými proměnami probíhajícími buď ve vakuu ticha, nebo v sevření hluku,“ říká Eduard Resatsch.

 

2023-03-22-Soudoba-hudba-na-PJ-04

 

Soudobá hudba na Pražském jaru letos ukáže, že může být současně velice inovativní, a přitom se dotýkat velkých společenských témat. Rezidenční skladatel Prague Offspring Georg Friedrich Haas o sobě říká, že vždy sledoval politiku, a to se promítá i do jeho hudby,“ uvedl dramaturg festivalu Josef Třeštík. Haasova skladba „in vain“ psaná na přelomu tisíciletí vznikla na pozadí vzestupu krajní pravice v Rakousku, do skladby pro bicí a ansámbl „Kdo, kdybych křičel, kdo by mě zaslechl…“ zase vznikla jako reakce na konflikt v Kosovu.

 

Foto: Petra Hajská, Ivan Malý 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.