čtvrtek, 16 březen 2023 11:37

MET: Live in HD a Lohengrin v našich kinech

Autor:

Newyorská Metropolitní opera si na druhou část sezóny připravila novou inscenaci opery Lohengrin od Richarda Wagnera. Projekt je nejen návratem díla do MET po sedmnácti letech, ale také návratem režiséra Françoise Girarda. Ten totiž před lety nastudoval dalšího Wagnera, konkrétně operu Parsifal. V hlavní roli rytíře s labutí Lohengrina se představí tenorista Piotr Bezcała. Vévodkyni Elsu, jeho lásku, ztvární Tamara Wilson a v roli intrikánské Otrundy vystoupí Christine Goerke. V dalších úlohách se představí Jevgenij Nikitin, Günther Groissböck nebo Brian Mulligan. Novou inscenaci, která měla premiéru v neděli 26. února, diriguje současný hudební ředitel Metropolitní opery v New Yorku, Yannick Nézet-Séguin. Slavný mýtus se i v našich kinech zhmotní v sobotu 18. března.

 

2023-03-16-MET-Lohengrin-01

 

„Když měla v roce 2013 v Metropolitní opeře v New Yorku premiéru křehká produkce opery Richarda Wagnera Parsifal, režírovaná Françoisem Girardem, byl to triumfální úspěch. Odborné kritiky se tehdy předbíhaly, kolik superlativů o svébytně uchopeném klasickém díle, jednom z jasných vrcholů operní tvorby německého skladatele, použijí. Nyní se Girard vrací s novou vizí dalšího Wagnerovského opusu, tentokráte jde o dílo Lohengrin,“ uvádí pořadatel, společnost Aerofilms.

 

2023-03-16-MET-Lohengrin-02

 

Lohengrin opeře Parsifal předchází o třicet dva let, přičemž v rámci zpětného pohledu jsou vazby a náznaky budoucího jasně čitelné. „Když už jednou uděláte Parsifala, znáte cíl směřování Wagnerových úvah o hudbě a divadle. Takže když se vracíte a podíváte se na Lohengrina, vidíte semínka toho, co teprve přijde. Dává vám to retrospektivní pohled na to, co děláte,“ uvedl k nové inscenaci François Girard. Mezi oběma počiny režiséra jsou patrné i jisté estetické návaznosti. Oba se například odehrávají v jakémsi neurčeném bezčasí mezi fantastickým a současným. Původní mytologickou látku, odehrávajících se na konci prvního tisíciletí v Belgii, tím vyvazují z letitých šablon a „wagnerovských klíšé“.

 

 

Foto: MET / Aerofilms

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.