středa, 08 březen 2023 20:08

Věčná naděje uvede film o Verdiho Requiem v Terezíně

Autor:

Festival Věčná naděje uvede celovečerní dokumentární film Defiant requiem o nastudování Verdiho Requiem v terezínském ghettu. Snímek představuje pozoruhodný příběh Rafaela Schächtera, mladého českého dirigenta, který byl v roce 1941 zatčen a poslán do Terezína. Jeho nejpozoruhodnějším činem bylo naverbování sto padesáti vězňů k nazkoušení Verdiho Requiem zpaměti a podle jediné partitury, během několika zkoušek ve sklepě po vyčerpávajících dnech nucených prací. Defiant requiem (Requiem vzdoru) je na programu 9. března v pražském Bio Oko.

 

2023-03-08-Defiant-Requiem-01

 

Requiem bylo provedeno při šestnácti příležitostech pro spoluvězně. Poslední, nejznámější představení se uskutečnilo 23. června 1944 před vysokými důstojníky SS z Berlína a Mezinárodním červeným křížem, aby podpořilo propagandistická tvrzení, že se s vězni zachází dobře.

Dokument vychází ze svědectví přeživších členů Schächterova sboru, z koncertních záběrů a filmových dramatizací a doplňuje je sugestivní animaci. Zkoumá pohled zpěváků na Verdiho Requiem jako na dílo vzdoru a odporu proti nacistům. Text mše jim umožnil, jak řekl Schächter sboru, "zazpívat nacistům to, co jim nemohli říci".

 

2023-03-08-Defiant-Requiem-02

 

Film Defiant Requiem byl vybrán organizací DocuWeeks jako jeden z dvaceti dokumentů, které byly v srpnu 2012 promítány v kinech v New Yorku a Los Angeles v rámci této každoroční týdenní přehlídky. Na filmovém festivalu Big Apple v New Yorku byl vyhlášen nejlepším celovečerním dokumentárním filmem a v lednu 2013 získal na filmovém festivalu v Palm Springs Cenu diváků. V roce 2014 pak byl snímek nominován na dvě ceny Emmy za zpravodajství a dokumentární filmy.

Festival Věčná naděje se od roku 2017 systematicky věnuje prezentaci děl skladatelů i hudebníků tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Letošní šestý ročník se koná až do 30. března.

Pod titulkem Koncertní vzpomínka na terezínské Verdiho Requiem čtěte v rubrice ReflexePlus o letošním únorovém provedení díla v rámci festivalu, a to v podobě jako kdysi v ghettu – jen s klavírem. 

 

 

2023-03-08-Defiant-Requiem-03

 

Foto: archiv festivalu, ilustrační - Wikipedia (volné dílo)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.