středa, 01 březen 2023 13:35

Jihočeské divadlo uvede kantáty Carmina burana a Kytice

Autor:

Předposlední premiérou letošní sezóny, kterou operní soubor Jihočeského divadla uvede koncertně a pouze ve dvou provedeních, bude nastudování děl Carla Orffa a Bohuslava Martinů. Ve dnech 2. a 4. března v divadelním sále DK Metropol zazní kantáty Carmina burana a Kytice pro sóla, sbor a dětský sbor v podání sopranistek Markéty Klaudové a Lucie Silkenové, altistky Michaely Zajmi, tenoristy Jaroslava Březiny a barytonistů Jakuba Hliněnského a Alexandra Beně. Divadelní sbor vystoupí v nastudování Martina Veselého a dětský sbor Canzonetta pod vedením sbormistryně Petry Nové. Hudebního nastudování se ujal David Švec, šéfdirigent opery Jihočeského divadla.

 

2023-01-03-JD-Carmina-Kytice-01

 

Carmina burana se na jihočeské scéně v minulosti objevila jako součást projektů činohry a baletu v českobudějovickém divadlem i před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Důvodem pro společné uvedení s Kyticí byl shodný rok 1937, kdy obě díla vznikla.

Obě díla mají podobnou hudební řeč, která je v mnohém moderní, zároveň však s velkým respektem k tradici a klasickému tonálnímu hudebnímu světu. Obě díla se tematicky vrací do historie. V případě Carminy burana jsou to básně a písně z 11. až 13. století, s tématy podobnými i naší středověké žákovské poezii, tedy texty náboženskými, satirickými, pijáckými, v tomto případě v latině, staré němčině nebo francouzštině. Oproti tomu Kytice vychází z českých lidových textů a balad ze sborníků K. J. Erbena a F. Sušila. Oběma autorům se však mistrovsky podařilo skloubit texty staré několik století se současnými hudebními prvky při zachování charakteru, poselství a možná i jakési „vůně“ několik staletí staré poezie,“ doplnil k volbě dramaturgie šéfdirigent David Švec.

 Poslední premiérou letošní sezóny opery Jihočeského divadla bude květnové provedení romantického titulu Samson a Dalila od francouzského skladatele Camille Saint-Saënse v režijním zpracování Magdaleny Krčkové Švecové.

2023-01-03-JD-Carmina-Kytice-02

 

Foto: Petr Zikmund

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.