úterý, 28 únor 2023 15:51

Na inauguraci nového prezidenta bude znít česká hudba

Autor:

Ve čtvrtek 9. března vystoupí v katedrále sv. Víta v Praze u příležitosti inaugurace Petra Pavla českým prezidentem Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor, které bude řídit dirigent Jakub Hrůša. Společně provedou Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila a Te Deum Antonína Dvořáka. Sólových pěveckých partů se ujmou sopranistka Kateřina Kněžíková a basbarytonista Adam Plachetka. Pražský filharmonický sbor připraví jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

 

2023-02-28-CF-inaugurace-prezidenta-01

 

Česká filharmonie se jako první český orchestr státně nejvýznamnějších událostí účastní pravidelně. Jen v posledním roce tak vystoupila hned při několika takových příležitostech. Na festivalu Smetanova Litomyšl 1. července 2022 za přítomnosti zástupců Evropské komise a členů české vlády zahájila předsednictví České republiky v Radě Evropské unie pod taktovkou Jakuba Hrůši. Další koncert v rámci českého předsednictví se za řízení šéfdirigenta Semjona Byčkova uskutečnil 2. září na unikátní scéně přímo na Vltavě s pozadím Pražského hradu. Česká filharmonie vystupuje pravidelně i na výroční koncertech u příležitosti významných historických milníků České republiky.

 

2023-02-28-CF-inaugurace-prezidenta-02

 

Nabídka na účinkování České filharmonie a Pražského filharmonického sboru při inauguraci prezidenta Petra Pavla byla spontánním nápadem členů obou těles. V tomto složení za řízení dirigenta Libora Peška provedli Dvořákovo Te Deum při mši celebrované Františkem kardinálem Tomáškem po prvním zvolení Václava Havla československým prezidentem 29. prosince 1989. Nyní zazní v katedrále stejné dílo pod vedením hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Jakuba Hrůši spolu se Sukovou Svatováclavskou meditací,“ uvedl David Mareček, generální ředitel České filharmonie a ředitel Pražského filharmonického sboru.

Výběr dalších skladeb pro katedrální část inaugurace prezidenta republiky objasnil hlavní hostující dirigent České filharmonie a šéfdirigent Bamberských symfoniků Jakub Hrůša: „První ze skladeb, a to při samém příchodu pana prezidenta, jako jakési preludium, bude Meditace na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka. Jedná se o oduševnělou, procítěnou kratší, ale celistvou skladbu pro smyčcový orchestr, která umělecky mimořádně inspirovaně pracuje s jednou z nejstarších památek naší duchovní hudby. Podobně druhá skladba ceremonie, již na jejím začátku jako takovém, první číslo ze třetího jednání Svaté Ludmily Antonína Dvořáka, Hospodine, pomiluj ny. Nedovedu si představit lepší hudební vyjádření oslavy české státnosti českou hudbou.

 

2023-02-28-CF-inaugurace-prezidenta-04

 

Pražský hrad bude v den inaugurace otevřený pro veřejnost, která bude moci slavnostní událost sledovat na velkoplošných obrazovkách z Hradčanského náměstí a na třetím hradním nádvoří. Živý přenos bude možné sledovat i ve vysílání České televize.

 

Foto: Petr Chodura, František Renza, Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.