neděle, 26 únor 2023 11:36

Klavírní recitál Terezie Fialové ve Zlíně

Autor:

V úterý 28. února 2023 se od sedmé hodiny večer ve foyeru Kongresového centra Zlín koná klavírní recitál Terezie Fialové, ve kterém umělkyně přednese skladby Pēterise Vaskse, Leoše Janáčka a Domenica Scarlattiho. Na tento termín byl původně plánován recitál klavíristky Olgy Scheps, která zaujala zlínské publikum na loňském ročníku festivalu Harmonia Moraviae. Jelikož se Olga Scheps brzy stane podruhé maminkou, její vystoupení ve Zlíně se přesouvá na rok 2024. Koncert pořádá Filharmonie Bohuslava Martinů.

 

2023-02-26-FBM-Terezie-Fialova-01

 

Terezie Fialová je vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních sólistů. S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle, a to v mezinárodním měřítku. Absolventka klavírní hry na pražské HAMU (Ivan Klánský) a komorní hry na Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niklas Schmidt) je laureátkou mnoha mezinárodních soutěží v Itálii, Holandsku a Rusku. Terezie vystupuje na mezinárodních festivalech v České republice i zahraničí (Pražské jaro, Dvořákova Praha, Moravský podzim, Janáčkův máj, Smetanova Litomyšl, Lípa Musica, Festival Český Krumlov, Mezinárodní Festival Kutná hora, Meclenburg - Vorpommen, Sarajevská zima, Septembre Musical Vevey, Konvergencie Bratislava, Bach Before & After Istanbul, Les Flaneries de Musicales Reims, Arte sacro Madrid a mnoho dalších). 

Na festivalu Pražské Jaro 2019 ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Pietarim Inkinenem uvedla náročný Klavírní koncert Petra Ebena, a to ve stejném roce jako členka Eben tria hrála v české premiéře Koncert pro klavírní trio a orchestr „L' Isolla della Cita” oceňovaného dánského autora Benta Sørensena

 

2023-02-26-FBM-Terezie-Fialova-02

 

Eben trio tvoří společně s houslistou Romanem Patočkou a violoncellistou Jiřím Bártou. Soubor je držitelem Ceny Spolku pro komorní hudbu České filharmonie a zvítězil na mezinárodní soutěži komorních souborů ve švýcarském Lausanne. Společně zahráli na významných pódiích, jakými jsou pařížské Auditorium de Louvre, mnichovský Gasteig, hamburská Laeszhalle, v komorní řadě Kennedyho centra ve Washingtonu, v National Hall of Performing Arts v Pekingu či v Oriental Arts Center v Šanghaji.

 

Foto: Daniel Havel, Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.