sobota, 11 únor 2023 14:04

Jihočeské divadlo nyní v Praze a v létě v Českém Krumlově

Autor:

Jihočeské divadlo České Budějovice chystá na prázdninové týdny několik projektů pro Otáčivé hlediště v parku českokrumlovského zámku. Vedle činoherních půjde i o hudební inscenace – v repríze z loňska o scénické ztvárnění Händelova Mesiáše a v premiéře o taneční představení Egon Schiele – Autoportrét, inspirované osobností rakouského expresionistického výtvarníka pobývajícího často v Českém Krumlově. Od února do dubna se předtím soubory představí v Praze divadelní přehlídkou Jižní spojka.

 

2023-02-11-JD-Spojka-Krumlov-01

 

Jižní spojku, pražskou přehlídku inscenací Jihočeského divadla, otevře 16. února v prostoru Jatka78 dekadentně surreální taneční groteska Mechanický pomeranč. Vychází, podobně jako film Stanleyho Kubricka, ze stejnojmenného románu britského spisovatele Anthonyho Burgesse z roku 1962 a je patrně prvním tanečním ztvárněním námětu. Autorem hudby je Ivan Acher, režiséry a choreografy Tomáš Rychetský a Ondřej Vinklát. Inscenaci provázejí tato slova: „Co se stane, když se mocní rozhodnou udělat z nás své loutky… Necháme se?“ Další pohostinská představení, situovaná do čtyř různých divadelních prostor, patří do činoherního žánru a jedno je projektem s loutkami. Za první tři ročníky představila Jižní spojka v hlavním městě 21 titulů z repertoáru Jihočeského divadla. Vidělo je bezmála šest tisíc lidí.

 

2023-02-11-JD-Spojka-Krumlov-03

 

Titul Egon Schiele – Autoportrét, chystaný na Otáčivé hlediště na termíny od 5. do 13. srpna, je také tanečním projektem. Choreografie se ujme Jan Kodet, režie bude dílem dua SKUTRMartina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Baletní soubor připraví divadlo inspirované detaily z obrazů, kreseb, básní a dopisů malíře a kreslíře, který se pokoušel překročit hranice dobové morálky, předběhl svou dobu… a v roce 1918 se stal obětí epidemie španělské chřipky. Rakušan Egon Schiele – spjatý s Českým Krumlovem, odkud pocházela jeho matka – podle tvůrců zkoumal hranice života a smrti a pronikal hluboko pod kůži svých modelů, zachycoval provokativní akty i sám sebe. Chtějí proto vytvořit cosi jako jeho autoportrét. Hudbu napsal Petr Kaláb, častý spolupracovník tandemu SKUTR. Kukučka a Trpišovský se vracejí na Otáčivé hlediště po několika letech. Nechtějí podle vlastních slov ilustrovat Schieleho život, ale osobnost, a v jeho obrazech chtějí nacházet typická gesta, ne konkrétní výjevy.

 

2023-02-11-JD-Spojka-Krumlov-02

 

Händelova Mesiáše hrálo Jihočeské divadlo loni o prázdninách jako hudebně-vizuální scénický projekt, idylický, nenáboženský, přesto duchovně ukotvený. Stáli za ním režisér Tomáš Ondřej Pilař a dirigent David Švec. Psali jsme o něm pod titulkem Mesiáš v letních schwarzenberských kulisách, emotivní i krasopisný.

Letos se před Otáčivým hledištěm má hrát od 17. do 27. srpna a navíc ho zaznamená Česká televize. Ondřej Havelka, který bude mít režijní dohled nad specifickou televizní podobou, nehodlá nic přidávat. Je přesvědčen, že Pilařova koncepce je ta nejlepší. Na něm bude, jak ji kamerami zachytit.

 

2023-02-11-JD-Spojka-Krumlov-05

 

Otáčivé hlediště v zámeckém parku v Českém Krumlově provozuje Jihočeské divadlo od roku 1958. Je zřejmě nejnavštěvovanější tuzemskou open air scénou. Loni v létě tam devět desítek představení zhlédlo na 53.000 diváků. Ředitel divadla Lukáš Průdek připouští, že jsou lidé, kteří nevidí tuto scénu v historické zahradě rádi, nebo dokonce lidé, kteří v této atrakci kriticky vidí „kolotoč na peníze“. Jím řízené soubory se takovému pohledu snaží umělecky čelit.

 

Foto: Jihočeské divadlo, Petr Zikmund, Martina Root

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.