pondělí, 30 leden 2023 09:03

Martina Janková, Tomáš Král a Ivo Kahánek v písňovém večeru u sv. Šimona a Judy

Autor:

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své komorní řadě přivítá sopranistku Martinu Jankovou a barytonistu Tomáše Krále v doprovodu klavíristy Iva Kahánka. Umělci společně uvedou folklórní písňovou tvorbu Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Koncert se bude konat v úterý 31. ledna od 19:30 hodin v kostele svatých Šimona a Judy. Před koncertem je naplánováno také Setkání s umělci, a to od 18:15 hodin.

 

2023-01-30-FOK-Kahanek-Jankova-Kral-01

 

Známou lidovou tvorbu Leoše Janáčka sebranou na moravském venkově a vlastenectvím inspirovanou meziválečnou a poválečnou tvorbu Bohuslava Martinů uvedou Pražští symfonikové ve svém dalším koncertu cyklu Komorní hudba. V doprovodu klavíristy Iva Kahánka vystoupí sopranistka Martina Janková a barytonista Tomáš Král, všichni původem z Moravy.

Program zahájí výběr z Janáčkovy Ukvalské a Moravské lidové poezie v písních. Druhá polovina večera bude patřit Bohuslavu Martinů a výběru z jeho Písniček na jednu a dvě stránky, Nových slovenských písní a Nového špalíčku.

 

2023-01-30-FOK-Kahanek-Jankova-Kral-02

 

Snažili jsme se být tematičtí, vybrali jsme a seskupili písně, které zpracovávají téma nešťastné lásky, vojny a podobně. Já do toho ještě vkládám sólové kusy pro klavír, takže zazní výběr z Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku a od Martinů to budou Tři české tance,“ říká Ivo Kahánek a pokračuje: „U Martinů jsme se snažili více zdůraznit Nové slovenské písně, které jsou na pódiích mnohem vzácnější. Mimo jiné zazní i slovenská lidová píseň Kopala studienku, ze které se později stala slovenská hymna. Jsem moc rád a chtěl bych FOK poděkovat, že zařadil písňový recitál, protože tady se písňové recitály pořádají celkem málo. Myslím si, že je to hudebně nesmírně krásný program.

 

2023-01-30-FOK-Kahanek-Jankova-Kral-03

 

Foto: Barbora Hrdá, Facebook (martinu.cz)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.