neděle, 29 leden 2023 15:53

Berlínský Konzerthausorchester s novou šéfdirigentkou Joanou Mallwitz

Autor:

Šestatřicetiletá německá dirigentka Joana Mallwitz od letošního podzimu povede Konzerthausorchester v Berlíně. Vystřídá Christopha Eschenbacha. Joana Mallwitz je v současné době šéfdirigentkou Státní filharmonie v Norimberku. Patří tak k dalším třem ženám v čele některého z profesionálních orchestrů v Německu.

 

2023-01-29-Joana-Mallwitz-03

 

Joana Mallwitz se narodila v Hildesheimu, studovala dirigování u Martina Brauße a Eiji Oue a klavír u Karla-Heinze Kämmerlinga a Bernda Goetzkeho na Hudební a divadelní univerzitě v Hannoveru.

Od sezóny 2018/19 je generální ředitelkou hudby ve Staatstheater Nürnberg. V létě roku 2022 převzala novou inscenaci Mozartovy Kouzelné flétny. Od sezóny 2023/24 bude Joana Mallwitz uměleckou ředitelkou a šéfdirigentkou Konzerthausorchester Berlin.

 

2023-01-29-Joana-Mallwitz-02

 

V aktuální sezóně debutuje v Royal Opera House v Londýně s novou inscenací Mozartovy Figarovy svatby. Další debuty jsou plánovány s Concertgebouworkest s novým představením Dvořákovy Rusalky, s Mahlerovým komorním orchestrem, Státním orchestrem Hamburské filharmonie, s Gürzenich Orchestrem Kolín nad Rýnem a Bernským symfonickým orchestrem

V posledních letech Mallwitz dirigovala v Bavorské státní opeře, v Semperoper Dresden, ve Frankfurtské opeře, v Královské dánské opeře, Norské národní opeře Oslo a v opeře v Curychu. Koncertní angažmá ji zavedlo do Konzerthausorchester Berlin, k Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu, Symfonickému orchestru HR a SWR, London Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Mnichovské filharmonii, Symfonickému orchestru města Birmingham a Göteborgskému symfonickému orchestru.

 

2023-01-29-Joana-Mallwitz-01

 

Po mnoha letech jako „Kapellmeister“ v Theater Heidelberg nastoupila Mallwitz v sezóně 2014/2015 na svou první manažerskou pozici v Theater Erfurt a stala se tak nejmladší generální hudební ředitelkou v Evropě. Tam vytvořila Orchestra Academy of Philharmonic Orchestra a založila rezidenční program Composer in Residence "Erfurt's New Notes".

----------   

Reflexi inscenace Dvořákoyy opery Rusalka, připravené Joanou Mallwitz v roce 2022 v Semperoper, čtěte pod titulkem Vodník a dirigentka. Hlavní hrdinové drážďanské Rusalky.  Reflexi jejího koncertu s filharmonií v saské metropoli v roce 2022 čtěte pod titulkem Drážďanská filharmonie s Joanou Mallwitz – slušivé spojení.

 

Foto: Nikolaj Lund, Martin Walz, Simon Pauly

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.