středa, 25 leden 2023 17:20

Filharmonie Hradec Králové s Boni pueri

Autor:

Filharmonie Hradec Králové opět přivítá hradecký chlapecký sbor Boni pueri. V rámci Bílé abonentní řady, vedle skladeb vídeňského klasicismu, Symfonie g moll Leopolda Koželuha a Pleyelovy Symfonie D dur, společně uvedou Mši svatého Aloise Leopolda Hofmanna. Zazní celkem dvakrát, poprvé už dnes, ve středu 25. ledna v Náchodě a ve čtvrtek 26. ledna pak tradičně v sále Filharmonie Hradec Králové. Diriguje Marek Štilec, od roku 2019 stálý hostující sbormistr Boni pueri.

 

2023-01-25-FHK-a-BoniPueri-01

 

Leopold Hofmann, byl ve druhé polovině osmnáctého století jedním z nejznámějších skladatelů duchovní hudby. Působil ve významných kostelích Vídně včetně katedrály sv. Štěpána, kde byl kapelníkem, a právě vídeňský klasicismus je dramaturgickým pojítkem celého koncertu.

Marek Štilec patří pro jeho interpretace hudby klasicistní a české hudby romantické a soudobé k vyhledávaným českým dirigentům na světovém gramofonovém trhu. Natočil přes tři desítky CD pro společnosti ArcoDiva, Naxos, CPO, Radioservis, Supraphon a další produkce z USA, Brazílie, Itálie, Indie a řady dalších zemí. Za své nahrávky získal řadu ocenění. Jeho projektem je i soubor Wranitzky kapelle.

 

2023-01-25-FHK-a-BoniPueri-02

 

Český chlapecký sbor Boni pueri byl založen v roce 1982. Svým názvem se hlásí ke sboru, který působil od 13. století při Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Dvěstěčlenný sbor, kde zpívají chlapci od čtyř do devatenácti let, dosud absolvoval více než čtyři tisíce samostatných koncertů v zámoří i v celé Evropě. Boni pueri natáčejí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě.

 

Foto: Patrick Marek, Fb sboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.