středa, 25 leden 2023 13:00

Českolipský komorní cyklus pošesté

Autor:

Spolek pro duchovní kulturu ARBOR připravil pro letošní rok šesté pokračování Českolipského komorního cyklu. Od dubna do prosince nabídne v České Lípě a premiérově i v jejím okolí pět komorních koncertů věnovaných klasické hudbě. Tentokráte se zpestřením v podobě folklóru, jazzu či představení zanikající česko-německé kultury z oblasti tzv. Egerlandu neboli Chebska. I letošní nabídka láká na přední osobnosti a soubory české klasické scény, jako je Schola Gregoriana Pragensis, flétnista Jakub Kydlíček a jeho soubor Concerto Aventino, nebo cimbalistka, zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková se svým kvintetem a klavíristou a skladatelem Emilem Viklickým. Cyklus tradičně představí i mladé talenty, konkrétně dechový Alinde Quintet, který na sebe upozornil v rámci projektu Showcase mladých českých interpretů. Hudební setkání se budou převážně konat v českolipském kostele Mistra Jana Husa. Vánoční program bude tentokrát zasazen do nově zrekonstruovaného Jiráskova divadla v České Lípě. Celým cyklem návštěvníky tradičně provede a zajímavé rozhovory s umělci nabídne moderátor Pavel Ryjáček.

 

2023-01-25-Ceskolipsky-komorni-cyklus-2023-2

 

„Letošní ročník Českolipského komorního cyklu otevřeme provedením zpívaných pašijí, které zazní na Velký pátek v podání renomované Scholy Gregoriany Pragensis pod vedením Davida Ebena. Představíme vám také hudbu zahrnující období od pozdního klasicismu až po 21. století v podání ceněného mladého dechového kvinteta Alinde Quintet. Třetí zastavení svěříme vynikajícímu hráči na flétny Jakubovi Kydlíčkovi a jeho souboru Concerto Aventino. Ti nás zavedou do barokní Itálie a Německa. Další projekt je naším hudebním překvapením a dárkem pro Vás. Vypravíme se společně autobusem do nedalekých Janovic u Kravař,“ představuje letošní plány cyklu předseda pořádajícího spolku ARBOR Martin Prokeš s tím, že v Janovicích v překrásné kulise dobového stavení vystoupí duo Malíři a taneční skupina Malíři, kteří v dobových krojích představí již zaniklou egerlandskou lidovou kulturu. Večer bude proložen texty, tancem, zpěvem a samozřejmě hrou na citeru.

Jakýmsi epilogem bude poslední vánoční projekt zasazený do nově zrekonstruovaného Jiráskova divadla v České Lípě, kde vystoupí první dáma lidové interpretace. Zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková se svým kvintetem, která představí esenci toho nejkrásnějšího, co nepřeberná studnice lidové hudby nabízí. „Může být lákavější pozvánka na vánoční koncert, který bude korunován hostováním jednoho z nejúžasnějších jazzových klavíristů, jakým je Emil Viklický?“ uzavírá Martin Prokeš.

 

Foto: Facebook (Muzeum města Ústí nad Labem)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.