středa, 25 leden 2023 14:00

Slovenská filharmonie nabídne Martinů Milana Paľy a Orffovy Carmina Burana

Autor:

Ve čtvrtek 26. a v pátek 27. ledna v Koncertní síni Slovenské filharmonie od 19 hodin zaznějí První houslový koncert Bohuslava Martinů v podání Milana Paľy a Orffovy Carmina Burana, ve kterých se ke Slovenské filharmonii pod vedením Jaroslava Kyzlinka přidají Slovenský filharmonický sbor, který připravil Jozef Chabroň, a Bratislavský chlapecký sbor připravený sbormistry Magdalénou a Gabrielem Rovňákovými. Sólisty slavné kantáty budou sopranistka Mariana Sajko, tenorista Ondřej Koplík a barytonista Svatopluk Sem.

 

2023-01-25-SF-Milan-Pala-01

 

„Koncert pre husle a orchester č. 1, H 226 skomponoval Bohuslav Martinů v roku 1933. Rukopis diela bol objavený až v roku 1968 vo Washingtone. Svetová premiéra zaznela v naštudovaní Chicago Symphony orchestra pod taktovkou Georga Soltiho a husľový part zaznel v interpretácii Josefa Suka. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ho uvedie fenomenálny slovenský huslista Milan Paľa,“ uvádějí pořadatelé. 

Následovat bude populární Orffova kantáta Carmina Burana. Text k dílu sestavil skladatelův přítel Michael Hoffmann, který vybíral ze středověké poezie. Dílo bylo poprvé scénicky uvedeno 8. června 1937 ve Frankfurtu nad Mohanem.

 

2023-01-25-SF-Milan-Pala-02

 

Foto: A. Trizuljak

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.