pondělí, 04 únor 2019 10:41

Kaufmann a PKF – francouzské árie na německém turné

Autor:

„Program nabídne v Berlíně, Frankfurtu, Mnichově a Hannoveru průřez francouzskou operou devatenáctého století.“

„Po jeho boku se objeví Anita Rachvelishvili, se kterou zpíval v La Scale v Carmen.“

„Patří k němu velké dramatické umění, plné a až velmi osobní vyjádření emocí.“

 

jonas-kaufmann-c-Gregor-HohenbergSony-Classical

 

Tenorista Jonas Kaufmann má pro čtyři prestižní recitály v největších německých síních jako partnera orchestr PKF — Prague Philharmonia. Turné obsáhne berlínský sál Philharmonie, frankfurtskou Alte Oper, mnichovský Gasteig a Kuppelsaal v Hannoveru. Uskuteční se od 7. do 17. února a je první rozsáhlejší spoluprací tělesa s tímto světoznámým pěvcem.

 

PKF--Prague-Philharmonia1-c-Pavel-Hejn

 

Program nabízí průřez francouzskou operou devatenáctého století. Zazní scény z Bizetovy Carmen a Massenetova Werthera, tedy úlohy, které Jonas Kaufmann zpívá na operních jevištích z francouzského repertoáru asi nejčastěji. Jsou pro něj ostatně podle jeho slov „tou nejlepší kombinací německé literatury a francouzské hudby“. K tomu se přidá úryvek z Berliozova Faustova prokletí, árie z Meyerbeerovy Afričanky a Halévyho Židovky a pak také orchestrální čísla z Thomasovy Mignon nebo z Offenbachových Rýnských nymf. Jde vlastně o výběr zastoupený i na albu  L‘Opéra z roku 2017.

Dirigentem je Jochen Rieger, který s Kaufmannem spolupracuje často, a partnerkami na pódiu Kate Aldrich a Anita Rachvelishvili. První z nich,  americká mezzosopranistka s ním vystoupí na koncertech v Berlíně a Frankfurtu; v Praze mimochodem v roce 2006 zpívala Sesta v Mozartově opeře La Clemenza di Tito v Národním divadle a za svůj výkon si tehdy odnesla Cenu Alfréda Radoka.

 

carmenscala-518x345

 

V Mnichově a Hannoveru se po boku Jonase Kaufmanna objeví gruzínská mezzosopranistka Anita Rachvelishvili. Publikum tak bude mít vzácnou příležitost slyšet dvojici, která vešla do historie světové opery v roce 2009 v Bizetově Carmen v milánské Scale za řízení Daniela Barenboima. Oba tam tehdy debutovali a představení díky televiznímu přenosu obletělo celý svět.

Jonas Kaufmann, kterému bude v červenci padesát, je pětinásobným držitelem Ceny Grammy. Vystudoval v Mnichově, v 90. letech působil ve Státním divadle v Saarbrückenu. Na světová operní jeviště vstoupil v roce 2004 debutem v Královské opeře Covent Garden v Londýně. Následovala Metropolitní opera v New Yorku, Teatro alla Scala, Pařížská opera, Bayreuthský festival… Stal se objevem a velmi rychle jednou z největších a nejzajímavějších postav operního umění současnosti. Postupně se dopracoval až k hodnocení, že dovede zazpívat jakoukoliv tenorovou úlohu lépe než kterýkoliv jiný současný tenorista.

 

jonas-kaufmann2-c-Gregor-HohenbergSony-Classical

 

Na plakátech na sebe upozorňuje uhrančivou vizáží připomínající Jihoevropana, ale ještě neskonale víc o sobě dává vědět temným hlasem, schopným nejen suverénního zvládnutí dramatických a hrdinných poloh, ale ve vzácné šíři také nádherně klenutého italského belcanta i francouzské lyriky, tedy romantické přesvědčivosti plné velkých vášní - což je kombinace pro tenoristy spíše neobvyklá. Všestrannost tohoto umělce je pověstná a charakteristická.

Jonas Kaufmann má zajímavý a nezaměnitelný hlas, krásné kantilény, zpívá velmi emotivně a podmanivě. Na jeho zpěvu je strhující volně a široce plynoucí lahodný témbr, mohutný hlasový fond, který však pěvec dokáže také zkáznit do polohlasu v nádherné nízké dynamice. V operních inscenacích k němu patří velké dramatické umění, plné a až velmi osobní vyjádření emocí charakterizujících postavu. Není showman ani bavič. Velkou hodnotou je na jeho koncertech viditelné velké soustředění spojené s uvolněností zpěvu a skromný šťastný úsměv na konci árie.

 

Jonas-Kaufmann3-c-GregorHohenbergSony-Classical

 

V lednu absolvoval turné po německy mluvících zemích s Mahlerovou Písní o zemi, v níž zpíval oba sólové party. Zpíval mimo jiné v Norimberku, Hamburku, Lucernu a Baden-Badenu. Po únorových koncertech s orchestrem PKF čeká tenoristu v březnu a dubnu v Covent Garden v Londýně Verdiho Síla oudu, v květnu v Opéra Bastille v Paříži Pucciniho Tosca a v červenci v Mnichově Verdiho Othello a pak ještě galakoncert na Zámeckých slavnostech v Řeznu

V Praze měl operní recitál jako žhavá pěvecká hvězda v roce 2011 a pak hned roku 2012. V české metropoli zazpíval také Schubertovu Zimní cestu. V roce 2014 vystoupil na open air galakoncertě na festivalu v Českém Krumlově.

Potom se Jonas Kaufmann na nějakou dobu ze zdravotních důvodů odmlčel. V několika minulých letech také častěji odříkal vystoupení, vedle problémů s hlasem především kvůli rozhodnutí věnovat se víc než předtím svým dospívajícím dětem. "Existovala celá generace pěvců, kteří jako by své životy zcela odevzdali umění a nedělali nic jiného. Nesportovali, když byla zima, nechodili ven. Museli úplně zapomenout, jaký je život. Ale pokud tohle nevíte, nebudete ani vědět, co dělat na jevišti," nechal se v té souvislosti slyšet.

 

jonaskaufmanntiergarten

 

Foto: Gregor Hohenberg, Pavel Hejný, La Scala

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.