neděle, 08 leden 2023 11:57

Tomáš Jamník a Josef Špaček zahrají v New Yorku

Autor:

V pondělí 9. ledna ve Velkém sále České národní budovy v New Yorku společně vystoupí violoncellista Tomáš Jamník a houslista Josef Špaček. Akci s hudbou Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina a Erwina Schulhoffa pořádá České centrum New York ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v New Yorku. Událost souvisí s třicátým výročím vzniku samostatné České republiky a nese název Cesty (Paths) Tomáše Jamníka a Josefa Špačka.

 

2023-08-01-Jamnik-Spacek-USA-01

 

Naši umělci přednesou Janáčkův Kvartet z podnětu L. N. Tolstého "Kreutzerovy sonáty" v úpravě pro housle a violoncello od Jiřího Kabáta a dua pro housle a violoncello od Bohuslava Martinů (č. 2), Gideona Kleina a Erwina Schulhoffa.

Uznávaný interpret klasické i soudobé hudby Tomáš Jamník je znám také jako iniciátor hudebních projektů. V jeho hře je zvlášť oceňována důkladná znalost přednášené skladby, práce s detaily a vřelá hudební komunikace s publikem. Žije převážně v Berlíně. V roce 2006 zvítězil na mezinárodní soutěži Pražské Jaro, kde obdržel řadu dalších zvláštních cen, včetně Ceny Českého rozhlasu, Ceny Olega Podgorného, Ceny Nadace Gideona Kleina, Ceny Nadace Pro Harmonia Mundi a Ceny Nadace Život Umělce. V minulosti se stal též finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award 2011 v Londýně.

 

2023-08-01-Jamnik-Spacek-USA-03

 

Josef Špaček studoval pod vedením renomovaných pedagogů, například Idy Kavafianové či Jaime Lareda, působících na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii nebo Itzhaka Perlmana z newyorské Juilliard School. V květnu roku 2012 stanul jako jeden z finalistů Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu; v roce 2009 zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland). Roku 2008 získal třetí cenu a zároveň cenu poroty mladých na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena v Dánsku. V roce 2011 získal druhou cenu v prestižním klání Young Concert Artists International Auditions v New Yorku.

 

2023-08-01-Jamnik-Spacek-USA-02

 

Oba instrumentalisté jsou uměleckými vedoucími Ševčíkovy akademie, semináře a festivalu. Nejen o současném působení Tomáše Jamníka v New Yorku si můžete v našem RozhovoruPlus připomenout. Zde

 

Foto: Tomáš Moudrý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.