čtvrtek, 22 prosinec 2022 12:51

Vlajkové koncerty nadcházejícího ročníku MHF Leoše Janáčka

Autor:

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka v novém ročníku nabídne symfonické koncerty, varhanní recitály, jazz i hudební dramata. První tři hlavní koncerty pořadatelé už odtajnili. Ostravskou katedrálu rozezní Dvořákova Stabat mater, do města zavítá violoncellista Daniel Müller-Schott, ale i jihokorejský sbor Jeonju Civic Chorale. Festival se bude konat v termínu od 1. června do 1. července 2023.

 

2022-12-22-MHFLJ2023-0

 

Stabat mater Antonína Dvořáka, kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr bude bezesporu silným zážitkem. Jedno z nejkrásnějších děl světové hudební tvorby vychází z textu ze třináctého století a líčí utrpení Kristovy matky pod křížem, na kterém umírá její syn. Vrcholné dílo Antonína Dvořáka zazní v Ostravě ve špičkovém provedení České filharmonie, Pražského filharmonického sboru a skvělých sólistek a sólistů – Simony Šaturové, Václavy Krejčí Houskové, Richarda Samka a Jozefa Benciho. „To vše pod taktovkou prezidenta festivalu Tomáše Netopila a navíc v ostravské katedrále Božského Spasitele, což zcela jistě celkový prožitek ještě umocní,“ uvedl ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

 

2022-12-22-MHFLJ2023-4

 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu jakožto rezidenční festivalové těleso přijede do Ostravy se svým novým šéfdirigentem Petrem Popelkou a mezinárodně uznávaným violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem. Kromě Šostakovičova Violoncellového koncertu zaznějí v prostorách Domu kultury Glinkova předehra k opeře Ruslan a Ludmila a Dvořákova Symfonie č. 8 zvaná „Anglická“. Koncert je věnován stému výročí zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu.

 

2022-12-22-MHFLJ2023-1

 

V Ostravě vystoupí i jihokorejští umělci, přesněji soubor Jeonju Civic Chorale dobývající hudební svět. Vyhrávají mnohé interpretační soutěže, jsou členy prestižních operních souborů a orchestrů. Jeonju Civic Chorale přijede s reprezentativním programem. „Náš festival jako jeden z mála věnuje sborovému umění trvalou pozornost. Snažíme se nabízet festivalovému publiku zajímavá sborová díla a představovat pěvecké sbory, které v našem regionu jsou neznámé. Jihokorejský sbor patří právě k těmto pěveckým tělesům. Provází jej vynikající recenze a ohlasy na jejich koncerty. Využili jsme jeho evropského turné, v jehož rámci vystoupí na jediném koncertě v ČR právě na našem festivalu,“ říká Jaromír Javůrek.

 

Foto: Uwe Arens, Petr Tkáč, Facebook sboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.