čtvrtek, 15 prosinec 2022 13:10

Éric Le Sage a Olivier Latry – klavír a varhany v rámci cyklu FOK v Rudolfinu

Autor:

V dalším hudebním večeru cyklu Světová klavírní tvorba představí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK unikátní spojení klavíru a varhan. Dvojice umělců, klavírista Éric Le Sage a varhaník Olivier Latry, přiveze do Dvořákovy síně Rudolfina unikátní společný program složený z kompozic napříč staletími. Koncert se bude konat v sobotu 17. prosince od 19:30 hodin.

 

2022-12-13-FOK-klavir-a-varhany-03

 

Po více než sedmdesáti letech se v cyklu FOK Světová klavírní tvorba objeví vedle klavíru i varhany. Klavírista Éric Le Sage a varhanní mistr Olivier Latry předvedou program, v jehož centru je unikátní souhra dvou klávesových nástrojů. „Cílem je, aby se každý nástroj choval, jak to umí nejlépe: držené tóny typické pro varhany, perkusivní element u klavíru. Tuto ideu jsme měli hodně na zřeteli například při aranži Čarodějova učně Paula Dukase,“ říká varhaník Olivier Latry.

 

2022-12-13-FOK-klavir-a-varhany-02

 

Dvojice představí program, který je převážně tvořen skladateli devatenáctého století. Zaznějí díla přímo napsaná pro varhany a klavír, jako výběr z opusu Diptyque Jeana Langlaise, Hymne pro harmonium a klavír Josepha Jongena nebo skladba Choral’s dream Thierryho Escaicha. Nebude chybět tradičně ani jedno dílo „otce varhanní tvorby“ Johanna Sebastiana Bacha. Program doplní původní aranže známých skladeb, jako Koncert G dur pro klavír a varhany Maurice Ravela, Rapsodie v modrém George Gershwina, Čarodějův učeň Paula Dukase, Nokturno č. 6 Gabriela Faurého a Preludium, fuga a variace od Césara Francka.

 

2022-12-13-FOK-klavir-a-varhany-04

 

Každý koncert je samozřejmě jedinečný tím, že varhany jsou pokaždé jiné. Koncert od koncertu je také vždy unikátní hudební interakce s Olivierem,“ dodává Éric Le Sage.

 

2022-12-13-FOK-klavir-a-varhany-01

 

Foto: Marie Rolland, Deyan Parouchev, archiv E. Le Sage

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.