pátek, 02 prosinec 2022 13:07

Šestkrát Vivaldi a Piazzolla souboru Barocco sempre giovane a Josefa Špačka

Autor:

Houslista Josef Špaček a soubor Barocco sempre giovane chystají sérii společných koncertů. V rámci jejich společného Adventního turné zazní na podiích pěti českých a moravských měst mezi 5. a 14. prosincem „Osmero ročních dob“, tedy Vivaldiho cyklus Čtvero ročních dob a Čtvero ročních dob v Buenos Aires Ástora Piazzolly. Koncerty jsou na programu v pondělí 5. prosince v Betlémské kapli v Praze, v úterý 6. prosince v Besedním domě v Brně, v sobotu 10. prosince v sále Filharmonie Hradec Králové, v úterý 13. prosince v Divadle Pasáž v Třebíči a ve středu 14. prosince v zámecké Jízdárně v Litomyšli. Původně byl na programu ještě večer 11. prosince v Městském divadle Zlín, organizátoři ho ale museli přesunout na 26. březen příštího roku. Všechny koncerty začínají v 19 hodin.

 

2022-12-02-BSG-Spacek-1

 

Přírodou se skladatelé inspirují od nepaměti. Také střídání ročních období se stalo zajímavou výzvou pro hudební skladatele. Nejznámější hudební motivy vystihující náladu každého období pocházejí z pera Antonia Vivaldiho. „V jeho Čtveru ročních dob slyšíme zpěv ptáků, letní bouři, ledový vítr v zimní krajině, idylu pastevce na louce nebo rej tanečníků posilněných vínem,“ uvádějí pořadatelé.

O dvě a půl století později se touto slavnou kompozicí inspiroval argentinský skladatel Ástor Piazzolla. Čtvero ročních dob v Buenos Aires původně nezamýšlel jako cyklus. Všechna čtyři tanga psal pro housle, klavír, elektrickou kytaru a bandoneon, který bravurně ovládal. Jeho hudba je syntézou mnoha stylů a vyúsťuje v originální hudební řeč.

 

2022-12-02-BSG-Spacek-2

 

Na chystaných koncertech návštěvníci bandoneon neuslyší. Piazzollova skladba zazní v úpravě pro sólové housle a smyčcový orchestr, kterou vypracoval ukrajinský skladatel Leonid Děsjatnikov na žádost houslisty Gidona Kremera. Děsjatnikov zároveň do Piazzollovy hudby vložil citace z Vivaldiho, čímž ještě posílil souvislost mezi oběma díly. Sólistou večerů bude renomovaný houslista Josef Špaček, který hraje na housle „LeBrun; Bouthillard“ Guarneri del Gesù zhruba z roku 1732.

 

Foto: Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.