pátek, 25 listopad 2022 13:54

Začíná Soutěž Nadace Bohuslava Martinů a festival Dny Bohuslava Martinů

Autor:

Festival Dny Bohuslava Martinů, který se uskuteční od 27. listopadu do 17. prosince v pražském Lichtenštejnském paláci a Rudolfinu, přivítá i letos renomované komorní soubory a významné hudebníky. Už tradičně však i nejmladší generaci interpretů, a to v rámci sedmadvacáté Soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Součástí osmadvacátého ročníku festivalu bude také světová premiéra skladby Gloria od Jiřího Hlaváče.

 

2022-11-25-Dny-BM-7

 

Dny Bohuslava Martinů jsou tradiční součástí zimní koncertní nabídky v Praze, o čemž svědčí i to, že se letos konají po osmadvacáté. „Festival opět nabízí nezpochybnitelnou a nekompromisní kvalitu jak představených skladeb, tak interpretů, ať už se jedná o renomované sólisty, ansámbly a orchestry, nebo mladé laureáty Soutěže Nadace Bohuslava Martinů,“ přibližuje festival ředitel Nadace Bohuslava Martinů Irvin Venyš.

Celý festival v neděli 27. listopadu zahájí koncert laureátů letošní interpretační soutěže mladých hudebníků a hudebnic, a to v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci od 19:30 hodin. Těžiště soutěže, která začíná dnes, v pátek 25. listopadu, tkví logicky v interpretaci díla Bohuslava Martinů. Volba dalšího repertoáru podtrhuje historické vazby a souvislosti s jeho tvorbou a osobností. Ze dvaatřiceti přihlášených interpretů porota tento rok vybere laureáta v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. V loňském roce se držiteli první ceny stali barytonista Robin Červinek a violoncellista Vilém Vlček, kteří své umění předvedou na koncertě 10. prosince. K nim se připojí také sopranistka Ivana Pavlů a violoncellista Adam Klánský.

 

2022-11-25-Dny-BM-8

 

V sobotu 3. prosince naváže festival koncertem Bennewitzova kvarteta v Sále Martinů. Tento mezinárodně uznávaný soubor představí nejen první smyčcový kvartet Bohuslava Martinů, ale také pozoruhodné dílo Antonína Dvořáka a Bély Bartóka, s nímž se v rámci Dnů Bohuslava Martinů publikum setká poprvé.

Ve středu 7. prosince s bohatým programem v Sále Martinů vystoupí klavírista Martin Hroch a mezzosopranistka Jana Hrochová. Součástí večera bude také slavnostní uvedení nové skladby Jiřího Hlaváče Gloria. „Ve třech písních jsem vyjádřil svou letitou úctu k poetice šansonu, balady a romance. Gloria je oslavou vznešenosti, citlivosti a přirozenosti. A doufám, že jsem to alespoň trochu vystihnul v textu i hudbě,“ uvádí autor ke své skladbě.

 

2022-11-25-Dny-BM-3

 

Program koncertu Janáčkova tria v pátek 9. prosince, opět v Sále Martinů, zasazuje tvorbu Martinů do kontextu francouzských skladatelů starší i mladší generace. Na programu jsou Klavírní trio D dur Jeana Françaixe a Klavírní trio a moll Maurice Ravela. Den na to bude Sál Martinů patřit loňským laureátům soutěže, jak je popsáno výše.

Ve spolupráci s Českou filharmonií se v Rudolfinu bude ve středu 14. prosince konat koncert našeho prvního orchestru pod taktovkou Jakuba Hrůši. Ve světové premiéře tam zazní Symfonie č. 7 pro symfonický orchestr a koncertantní marimbu, op. 153 Jaroslava Krčka, Martinů Koncert pro housle a orchestr č. 2, H 293 v podání Leonida Kavakose a závěr bude patřit Janáčkově Sinfoniettě, ve které budou spoluúčinkovat členové Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

 

2022-11-25-Dny-BM-4

 

Stejný prostor v pátek 16. prosince rozezní Ensemble Inégal se sbormistrem a dirigentem Adamem Viktorou. Jeho program zahrnuje i skladbu Benjamina Brittena Ceremony of Carols, v níž spoluúčinkuje renomovaná harfistka Kateřina Englichová.

Poslední z koncertů letošního ročníku se uskuteční v Lichtenštejnském paláci v sobotu 17. prosince. Návštěvníci si vyslechnou skladby Bohuslava Martinů a také Bedřicha Smetany v interpretaci Wihanova kvarteta.

Ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu se bude konat ještě „Doslov festivalu“, a to ve středu 4. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina. Ve skladbách Mahlera, Martinů a Messiaena tam vystoupí klavírista Martin Kasík, klarinetista Irvin Venyš, houslisté Milan Al-Ashhab a Roman Patočka, violisté Jiří Pinkas a Karel Untermüller a violoncellisté Petr Nouzovský s Mikaelem Ericssonem.

 

2022-11-25-Dny-BM-6

 

Foto: z archivu festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.