úterý, 22 listopad 2022 12:00

Musica Florea a Petra Matějová v Kutné Hoře a v Praze

Autor:

Orchestr Musica Florea a klavíristka Petra Matějová společně připravili speciální koncertní program, v němž hlavní roli hraje kombinace kladívkového klavíru a smyčců a skladby autorů českého klasicismu. Před diváky se představí ve středu 23. listopadu v GASKu v Kutné Hoře, den nato, 24. listopadu, v Praze v Pálffyho paláci. Pod vedením dirigenta Marka Štryncla půjde tradičně o dobově podmíněnou interpretaci.

 

203

 

Přední česká hráčka na hammerklavier Petra Matějová je pravidelným hostem orchestru Musica Florea. V letošní sezóně se na úspěšnou spolupráci podařilo navázat novým programem, který je složen výlučně z děl českých klasicistních skladatelů – Jana Ladislava Dusíka, Johanna Nepomuka Hummela a Karla Kohauta.

Spolu s Petrou Matějovou jsme vybrali trojici skladatelů, která má nějakou spojitost s Českými zeměmi. Dusík se narodil v Čáslavi, Kohaut je sice rodákem z Vídně, ale rodiče žili v Olomouci a Praze a Hummel dostal jméno po českém světci Janu Nepomuckém. Navíc si letos připomínáme Dusíkovy 210. narozeniny, pro nás tedy o důvod navíc k uvedení jeho tvorby,“ přibližuje výběr Marek Štryncl s tím, že jména Jana Ladislava Dusíka i Johanna Nepomuka Hummela jsou v hudebním světě velmi dobře známá. V případě Karla Kohauta se však jedná o docela jinou situaci – jeho tvorba začala být objevována až v průběhu dvacátého století.

„Kohautova tvorba je velmi silně spjata ještě s barokním obdobím, během své hudebnické kariéry se úzce seznámil s Bachovou či Palestrinovou tvorbou a celkem překvapivě si vybral za svůj hlavní nástroj loutnu, jejíž obliba za jeho života spíše klesala. Jeho symfonie, které tvoří páteř našeho programu, nepostrádají jak barokní propracovanost všech hlasů, tak i novátorské kompoziční techniky a styly pozdního klasicismu,“ představuje Kohauta Štryncl.

 

200

 

Trojici skladatelů spojují rovněž jejich konexe v dobovém uměleckém světě. Kohaut i Hummel koncertovali s Mozartem a osobně se oba znali s Haydnem, Hummel se v pozdějším věku seznámil i s Franzem Schubertem, kterému věnoval tři poslední klavírní skladby. Dusíkovu hudební dráhu ovlivnil silně Carl Philipp Emmanuel Bach, díky kterému se rozhodl nastoupit dráhu klavíristy, která mu přinesla mimořádné úspěchy. Dusík se tak stal jedním z těch, kdo určovali vývoj klavírní hry od klasicismu k ranému romantismu.

 

Foto: Petr Dyrc, Olomoucké barokní slavnosti (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.