sobota, 19 listopad 2022 14:55

PKF – Prague Philharmonia s Mariánem Lejavou a Milanem Paľou

Autor:

V úterý 22. listopadu se bude od 19:30 hodin v divadelním sále pražského NoDu v samotném srdci Prahy konat mimořádný koncert orchestru PKF – Prague Philharmonia. Organizátoři pozvali předního slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavu. Hudební večer nabídne dvě světové a jednu českou premiéru. Dalším hostem bude slovenský houslista Milan Paľa. Vystoupí i sólisté PKF – Prague Philharmonia a průvodci budou Marián Lejava spolu s dramaturgyní cyklu Hanou Dohnálkovou.

 

899

 

Marián Lejava pravidelně hostuje jako dirigent ve Slovenském národním divadle a ve Slovenské filharmonii. Na mimořádném koncertě Cyklu soudobé hudby v divadelním sále NoD v Praze se představí i ve své druhé roli – jako skladatel. Osobně uvede hned tři premiéry svých děl v podání komorních sólistů PKF – Prague Philharmonia a slovenského houslisty Milana Paľy.

Doba svetovej pandémie Covid v období 2020 – 21 výrazne a takmer až fatálne zastavila moju dirigentskú činnosť. Na druhej strane mi však ponúkla komfort dostatku času na skladateľskú činnosť. Okrem dvoch orchestrálnych a koncertantných diel sa prioritou stala príprava dramaturgie dnešného koncertu a jej jednotlivých skladieb. Som nesmierne poctený všetky menované skladby prezentovať publiku PKF v interpretácii skvelých sólistov PKF a hosťa, fenomenálneho Milana Paľu. Ďakujem PKF za ponuku realizovať tento portrétny koncert,“ říká k chystanému večeru Marián Lejava.

 

907

 

Hned na úvod zahraje českou premiéru skladby Mo(o)nical(l) pro sólo flétnu členka Orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia Eliška Bošková. Ve světové premiéře zaznějí dvě následující kompozice – Con Brio. Klavírní trio č. 1 v interpretaci koncertního mistra PKF Michala Sedláčka, violoncellistky Judity Škodové a klavíristky Veroniky Böhmové a skladba Walden pro basklarinet a smyčcové kvarteto v provedení Jindřicha Pavliše a smyčcového kvartetu PKF.

Finále večera bude patřit slovenskému houslistovi Milanu Paľovi a skladbě Elogiaria – Hommage variace na Händelovo téma pro sólové housle, kterou Marián Lejava věnoval přímo tomuto umělci.

 

906

 

Ve čtvrtek 24. listopadu se bude v domovském sídle PKF – Prague Philharmonia, Kulturním domě Ládví, konat Závěrečný koncert Mezinárodních dirigentských kurzů, které orchestr opět spolupořádá. Tentokrát kurzy vede rakouský dirigent Martin Sieghart. Koncert budou postupně dirigovat všichni účastníci, kteří pocházejí například z Austrálie, Francie, Itálie, USA, Nizozemska nebo Hongkongu. Na programu budou skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Bély Bartóka, Sergeje Prokofjeva a Ludwiga van Beethovena.

 

910

 

Foto: archiv orchestru, Facebook Slovenské filharmonie, Robert Maybach

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.