sobota, 19 listopad 2022 12:56

Po stopách moderního baletu s Janou Hoškovou

Autor:

Beseda z cyklu Toulky taneční historií je na programu v pondělí 21. listopadu od půl čtvrté odpoledne v branickém Domě tanečního umění. Tentokrát nese podtitul „Po stopách moderního baletu“ a hostem bude třiadevadesátiletá Jana Hošková, někdejší tanečnice, choreografka a taneční pedagožka, později šéfredaktorka časopisu Taneční listy a kritička, publikující doma i v zahraničních periodicích. Besedy pořádá Studijní a vědecké centrum Pavla Šmoka.

 

899

 

Jana Hošková je naším vzácným hostem, je jednou z nejdéle žijících pamětnic, která zažila jak začátky Pavla Šmoka, tak vznik studia Balet Praha,“ říká Ladislava Dunovská, ředitelka Nadačního fondu a Institutu Pavla Šmoka. „V rámci pondělní besedy se bude věnovat historii poválečného umění u nás – rozebere, co formovalo generaci choreografů, jako byli nejen Pavel Šmok a Luboš Ogoun, ale například Jiří Němeček nebo Miroslav Kůra.

Jana Hošková je teoretička tance a taneční historie a vývoj československého baletu po druhé světové válce má zažitý na vlastní kůži. Konec války ji zastihl ještě jako studentku gymnázia. „Znala se osobně s našimi předními tanečníky a choreografy, samozřejmě i s Pavlem Šmokem a Lubošem Ogounem,“ doplňuje Lucie Kocourková, taneční historička a publicistka, koordinátorka aktivit Institutu Pavla Šmoka. „Myslím, že se stěží najde někdo jiný, kdo může autenticky přiblížit atmosféru, ze které se poválečné taneční umění rodilo. A my své kořeny nutně potřebujeme znát, máme-li z nich růst. Teorie tu není sama pro sebe, ale aby podpořila praxi.

 

900

 

Činnost Nadačního fondu a institutu Pavla Šmoka se zaměřuje na propagaci a oživení odkazu Pavla Šmoka, výrazné osobnosti české choreografie, který měl zásadní vliv na vývoj tanečního umění ve druhé polovině dvacátého století, a to mimo jiné formou veřejných projekcí a přednášek.

 

Foto: ilustrační - Nadační fond a institut Pavla Šmoka (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.