pátek, 18 listopad 2022 13:06

Desátá Noc divadel napříč vlastí s tématem Hrdinové

Autor:

V sobotu 19. listopadu se bude konat jubilejní desátý ročník Noci divadel nesoucí letošní podtitul Hrdinové. Program připravilo přes osmdesát divadelních souborů, divadel a institucí z třiceti měst České republiky. Festival tak opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance. Kompletní program akce najdete na www.nocdivadel.cz.

 

008

 

Noc divadel bude například v Ostravě věnována i prvnímu představení zbrusu nové aktivity tří ostravských divadel pro mladou generaci – Klubu mladého diváka. Mezidivadelní spolupráce není v Ostravě žádnou novinkou, a to obzvlášť pokud jde o Noc divadel. Tentokrát je však Noc divadel spíš pomyslným začátkem dlouhodobé společné cesty Národního divadla moravskoslezského, Komorní scény Aréna a Divadla Petra Bezruče.

Právě v Divadle Antonína Dvořáka totiž všichni pokřtíme a slavnostně zahájíme fungování ostravského Klubu mladého diváka. Bude určen hlavně středoškolským a vysokoškolským studentům. Cílem je nabídnout mladým lidem od 15 do 25 let vybrané tituly za podstatně nižší ceny, ale nejen to. Lákat budeme na vzájemná setkání, sdílení zážitků, bližší poznávání divadelního provozu i rozvíjení přemýšlení o divadle prostřednictvím diskusí a workshopů,“ rozvedla lektorka Ateliéru a garantka Klubu mladého diváka Tereza Strmisková s tím, že zaregistrovat se do klubu je možné od soboty včetně výběru titulů až do konce sezóny. V nabídce je třináct vybraných divadelních inscenací, další aktivity klubu budou představeny v připravované kampani. Bližší informace o projektu budou od 19. listopadu dostupné i na webové stránce projektu www.mladydivak.cz a také na jeho sociálních sítích.

 

009

 

Tématem letošního ročníku Noci divadel jsou Hrdinové. Návštěvníci se tak budou moci seznámit s hrdiny divadelních her i divadelní práce a jejího zákulisí. A jako každým rokem se do tématu promítnou i aktuální společenské otázky, které divadelní scéna reflektuje. Téma letošní Noci divadel přivedlo organizátory také ke spolupráci s projektem Paměť národa, ve kterém nezisková organizace Post Bellum dokumentuje a vypráví příběhy pamětníků.

Mnoho divadel se zapojí do sbírky ke Dni válečných veteránů, která probíhá během listopadu po celé ČR. Pořízením květu vlčího máku návštěvníci Noci divadel mohou vyjádřit úctu těmto hrdinům. Výtěžek je použit na přímou pomoc pamětníkům a na zachování jejich příběhů. V budově IDU také proběhne doprovodný program připravený ve spolupráci s lektory Paměti národa,“ vysvětluje Martina Pecková Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU), který Noc divadel v České republice od roku 2013 koordinuje.

 

Foto: Wikipedia (volné dílo),  Maxim Bajza - představení Za filtrem (foto ze zkoušky) 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.