neděle, 06 listopad 2022 13:17

Mini-NeoKlasik koncert se současnými polskými skladateli v Galerii HAMU

Autor:

NeoKlasik orchestr se svým uměleckým ředitelem a dirigentem Václavem Dlaskem vystoupí v úterý 8. listopadu v prostorách Galerie HAMU v Praze. Hlavním cílem večera s názvem Mini-NeoKlasik koncert je představit významné polské skladatele soudobé hudby – především Henryka Mikołaje Góreckého, jehož vybrané skladby odkazují na neoklasicismus v minimalistickém stylu.

 

001

 

Pořadatelé chtějí prostřednictvím tohoto koncertu posluchačům představit nové možnosti interpretace starých stylů, konkrétně baroka a klasicismu, na základě moderních kompozičních technik. Akce je součástí projektu „Mistři současného neoklasicismu 2022“, který se zaměřuje na soudobá neoklasicistní díla významných skladatelů pocházejících z území Visegrádské čtyřky.

 

007

 

V první části programu zaznějí české skladby – Suita pro smyčcový orchestr od Karla Pexidra a Concertino pro hammerklavír, cembalo a smyčcový orchestr od Haštala Hapky, studenta HAMU. Jako sólisté se představí Vojtěch Spurný a Ondřej Bernovský.

Druhá část programu zahrnuje neobarokní díla. Za zmínku stojí méně hraný Koncert pro cembalo od britského skladatele Waltera Leighe. Dále zaznějí Góreckého minimalistické skladby – Tři kusy ve starém stylu a Koncert pro cembalo, které jsou originálně propojeny se starými hudebními styly. Právě dva zmíněné koncerty pro cembalo od obou skladatelů nabídnou možnost komparace neoklasicismu a minimalismu. „Stejně tak porovnáme tyto umělecké směry na základě dalších dvou skladeb odlišného charakteru, které nesou podobný název: Tři kusy v barokním stylu od K. Pendereckiho a Tři kusy ve starém stylu od H. M. Góreckiho (obě z roku 1963),“ doplňují pořadatelé.

 

5

Foto: Fb orchestru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.