pondělí, 07 listopad 2022 10:20

Ozvěny Klasiky u Wericha míří do USA

Autor:

U příležitosti 33. výročí Sametové revoluce se budou ve Spojených státech konat tři koncerty cyklu Ozvěny Klasiky u Wericha. Zazní speciálně upravený program Španělského večera, který představily kytaristka Barbora Kubíková a mezzosopranistka Ester Pavlů na zahradě Werichovy vily loni v srpnu. V Americe jsou na programu 8. listopadu v sále Institutu Cervantes v Chicagu, o den později v Národním československém muzeu a knihovně v Cedar Rapids a o další den poté ve Spillvillu, kde se k oběma interpretkám přidá i klavírista Lukáš Klánský. Zahrají skladby zlatého věku klasické kytary od Isaaca Albénize, Joaquína Turiny, Francisca Tárregy, Miguela Llobeta a písňové cykly Manuela de Fally a Federica Garcii Lorcy.

 

900

 

Program Španělského večera dozná v USA oproti českým koncertům určitých „listopadových“ změn. Připomene, že kytara jako nástroj byla silně spjatá s hlasem revolty minulého století, a konkrétně také Karla Kryla, Vladimíra Mišíka a Martu Kubišovou, která právě začátkem oslavila listopadu své 80. narozeniny. Nebude chybět píseň „Modlitba pro Martu“ autorského dua Brabec / Rada.

Ve Spillvillu pak zazní program „V Národním tónu“, kterého se tentokrát ujme mezzosopranistka Ester Pavlů s klavírním doprovodem Lukáše Klánského. V tamním kostele sv. Václava, kde na varhany hrál sám Antonín Dvořák, zazní logicky převážně jeho dílo, a to výběr z cyklů V národním tónu, Cigánské melodie a Biblické písně a Humoreska, vedle toho pak Chopinova etuda c moll zvaná „Revoluční“ a jako speciální bonus opět připomínka jubilea Marty Kubišové a její Modlitby.

 

900

 

Foto: Michal Bareš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.