pondělí, 24 říjen 2022 12:53

MusicOlomouc počtrnácté

Autor:

Mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc 2022 s podtitulem „Into the Darkness“ se bude konat od úterý 25. října do středy 3. listopadu v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci a v Redutě Moravské filharmonie Olomouc. Festival pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc. Dramaturgie čtrnáctého ročníku festivalu se soustředí na téma tmy a temnoty v jejich nejrůznějších podobách. Nemoc jednoho ze souborů ale trochu pozmění program.

 

001

 

Část programu je inspirována nocí a vším, co se během ní odehrává - snění, zvuky nočních krajin. Temno je však zobrazováno také v dekadenci a našich fantaskních představách. Cílí také na zintenzivnění posluchačova akustického prožitku prostřednictvím omezení vizuálního vnímání – vybrané kompozice budou interpretovány ve ztemnělém prostředí. Festival nabídne pět koncertů českých a zahraničních ansámblů. Zazní devět světových premiér, z toho osm z české provenience a jedna od estonské skladatelky Tatjany Kozlove-Johannes.

 

00002

 

Festival měl zahájit 25. října švýcarský Mondrian Ensemble, držitel prestižního ocenění Schweizer Musikpreis za rok 2018, který se na MusicOlomouc pravidelně vrací. Kromě produkce soudobých švýcarských a rakouských autorů měl uvést ve světové premiéře klavírní kvartet Ondřeje Štochla …racek se směje poslední… složený na objednávku festivalu. Z důvodu nemoci v souboru ale dochází ke změně programu. V úterý od 19 hodin tak v Kapli Božího Těla zazní klavírní recitál Marka Keprta „Insomnia“, na kterém mimo jiné zazní část z programu ansámblu Lichtzwang z 31.10.2022. Při zahájení se také od 17:30 hodin bude konat vernisáž výstavy dlouholetého sólisty Staatskapelle Dresden, malujícího flétnisty Eckarta Haupta z Německa. Výstava Our Earth – The Endangered Paradise znázorňuje střídání světla a temnoty a usiluje přitom o vyjádření křehkosti rovnováhy mezi apokalypsou a nadějí na věčný mír, kterou se autor svými obrazy snaží zprostředkovat.

O program zahajovacího koncertu ale diváci nepřijdou. Přesouvá se na 31. říjen, kdy se v podstatě bude konat zdvojený koncert. Olomoucký ansámbl Lichtzwang uvede podle původního programu tři světové premiéry, z nichž skladba Through the black hole estonské skladatelky Tatjany Kozlove-Johannes vznikla na objednávku festivalu. A od 20 hodin pak vystoupí švýcarský Mondrian Ensemble s původním programem.

 

007

 

26. října se s ryze portugalským programem představí další zahraniční těleso Ensemble Síntese z Portugalska. Většina kompozic tohoto koncertu vznikla v letošním roce u příležitosti stého výročí narození nositele Nobelovy ceny za literaturu José Saramaga a je inspirována jeho tvorbou. Ensemble Síntese vystoupí v České republice vůbec poprvé.

 

009

 

Sdružení hudebníků a skladatelů pražské HAMU – Ensemble Terrible a jejich dirigent Patrik Kako, přiveze 2. listopadu do Olomouce nejčerstvější díla naší nejmladší skladatelské generace. Nejprve však vzdá hold skladateli a emeritnímu profesorovi HAMU Marku Kopelentovi, jenž v tomto roce slaví své devadesáté narozeniny.

Závěrečný koncert festivalu 3. listopadu v podání Moravské filharmonie Olomouc pod vedením estonsko-íránského dirigenta a skladatele Arashe Yazdaniho se ponese ve znamení nejnovější orchestrální tvorby německých a pobaltských skladatelů a skladatelek. Všechny kompozice zazní v české premiéře. Jako sólistka se představí estonská klavíristka Age Juurikas. Více informací najdete zde.

 

006

 

Foto: Pixabay, Harri Rospu, archiv festivalu, Markus Sepperer

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.