pátek, 21 říjen 2022 08:29

Sto let Ilji Hurníka

Autor:

Blížící se sté jubileum narození Ilji Hurníka přináší během podzimu a navazujících měsíců koncertní sezóny na různých místech několik provedení jeho děl. Zařadily je do programů filharmonie v Hradci Králové a v Pardubicích, rozezní se také v Opavě a v jeho rodné Ostravě. Ilju Hurníka, který se narodil 25. listopadu 1922 a jehož život se uzavřel v září roku 2013 ve věku nedožitých 91 let, připomíná 21. října rovněž pražská přehlídka Dny soudobé hudby pořádaná Společností českých skladatelů.

 

340

 

Do kostela U Klimenta připravila Asociace hudebních umělců a vědců v rámci festivalu Dny soudobé hudby na dnešní večer komorní program, ve kterém zazní od Ilji Hurníka in memoriam premiéra. Jde o skladbu s názvem Preludium, Fuga a Chorál, kterou pro sólové varhany z otcových Etud na čtyři ruce upravil Lukáš Hurník. Hraje varhanice Ivana Michalovičová, v jejímž podání zazní od Lukáše Hurníka také jeho vlastní kompozice – Ad vitam aeternam. Na programu jsou vedle toho díla Luboše Sluky, Davida Lukáše, Ivana Zelenky, Jana Vičara, Terezie Švarcové, Eduarda Douši a Simonne Draper.

 

337

 

Už v pondělí 24. října je možné slyšet v Praze další opusy Ilji Hurníka, a to během komponovaného večera s hudbou a texty, který v modlitebně Českobratrské církve evangelické na Vinohradech pořádá Musica loci; spolek fungující od roku 2018 sám sebe charakterizuje jako přátele veškerého umění a obdivovatele genia loci krásných chrámů a koncertních síní. "Když mi hudba jaksi nejde, vezmu pero a píši povídky. Když mě už žádná nenapadne, vracím se k hudbě," říkával o svých výletech do literatury, jejichž plodem byly dvě desítky vydaných knih. Během večera bude možné se zaposlouchat do dosud neuveřejněných povídek Ilji Hurníka v podání jeho syna Lukáše, prokládaných jejich skladbami a písněmi, známými i těmi méně uváděnými.

Na 7. a 9. listopadu ohlásila Komorní filharmonie Pardubice abonentní koncerty, ve kterých v Sukově síni Domu hudby vedle skladeb Josepha Haydna, Georga Philippa Telemanna a Wolfganga Amadea Mozarta zazní také Leporelo od Ilji Hurníka – kompozice z roku 2007, která má svůj příběh a náladu: Starý pán najde odhozenou dětskou obrázkovou knížku. Dotkne se ho dojetí i stesk po dávné nevinnosti…

 

3500

 

V neděli 13. listopadu vystoupí v rámci cyklu spolku Lieder Company v Sále Martinů vedle pěvkyň Ireny Troupové a Lucie Hilscherové barytonista Roman Janál. Přednese Slezské písně Ilji Hurníka. Na programu koncertu nazvaného Pod českým nebem jsou dále vokální skladby Karla Boleslava Jiráka, Pavla Bořkovce, Erwina Schulhoffa a Otmara Máchy.

Varhanní skladby Ilji Hurníka a jeho dětské sbory budou znít 27. listopadu, spolu s díly jeho syna Lukáše, na koncertě v Krásné Lípě na Děčínsku, kde skladatel, pianista a spisovatel před lety obdržel čestné občanství. Měl tam chalupu, kde často tvořil.

 

3340

 

Stranou nezůstane ani Filharmonie Hradec Králové, které zařadila na 1. prosince do programu abonentního koncertu od Ilji Hurníka Symfonické tance z baletu Ondráš. Večer z tvorby Ilji Hurníka, uznávaného za renesanční osobnost českého kulturního života 20. století, ohlásila na 2. prosince Opava, na březen příštího roku pak také Ostrava.

Do vysílání hudební stanice Český rozhlas D-dur se promítne Hurníkovo jubileum 21. listopadu. Večer zazní jeho Symfonie in C, ale také symfonická báseň V Tatrách Hurníkova učitele Vítězslava Nováka nebo hudba z dětského baletu Skříňka s hračkami Clauda Debussyho, jehož klavírní dílo Ilja Hurník interpretoval na světové úrovni. Jako připomínku Hurníkovy práce s mládeží přednese Vsevolod Zavidov, vítěz rozhlasové soutěže Concertino Praga z roku 2000, Beethovenův Druhý klavírní koncert. Na závěr speciálního programu stanice D-dur zařadila Hurníkova milovaného Janáčka a rodné Lašsko – Janáčkovými Lašskými tanci za řízení Vladimíra Válka. V dalších skladbách budou rozhlasové symfoniky dirigovat Ondrej Lenárd, Robert Kružík a Jan Kučera.

Ilja Hurník byl ke konci života vnímán jako rozšafný nestor hodnotné tuzemské kultury, který klasickou hudební scénu nepřehlédnutelně přesahoval směrem do sféry literární. Byl umělcem, popularizátorem hudby a pedagogem, proslul jako interpret i jako autor, a to v nevídané a vzácné rovnováze coby mistr tónů i mistr slova. Jeho skladbičky s chutí zpívají dětské sbory, jeho hudbu uvádějí sólisté s orchestry i operní soubory. Koncertoval a pořizoval nahrávky, ale také vydal bernsteinovsky laděné mnohadeskové album Umění poslouchat hudbu a napsal řadu povídkových knížek, z nichž uměl neodolatelně číst… Všichni hudebníci jsou takoví „trubači z Jericha“, napsal v úvodu ke stejnojmenné knížce – chtějí svým uměním bořit hradby. Těm nejlepším, jako byl třeba Bach, se to i podařilo, nenechali však podle něj zprávu, jak toho dosáhli, a tak to musejí noví a noví muzikanti zkoušet zase znovu a znovu…

 

50010

 

Foto: České sbory, Hurnik.cz, Wikipedia (SchiDD CC BY-SA 4.0), Fb KfP, Pavel Horník

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.