pátek, 25 leden 2019 07:00

Čtyři mimořádné taneční večery v Brně

Autorka:

Balet Národního divadla Brno chystá čtveřici mimořádných představení. První je už zítra. Pozval na ně hosty nejen z ČR, ale také z různých koutů Evropy. Ještě v lednu se v Janáčkově divadle představí slovenská folklórní legenda Lúčnica a Maďarský národní balet Budapešť a v únoru pak balet Divadla J. K. Tyla a nejlepší mladí tanečníci z mezinárodní baletní soutěže na galavečeru Charity Awards Gala.

 

21199

 

Legendární slovenský folklórní soubor Lúčnica přiveze v sobotu 26. ledna program věnovaný neúspěšnějším tanečním choreografiím prof. Štefana Nosála, dlouholetého uměleckého šéfa Lúčnice. Připomene tak zároveň jeho nedožité 91. narozeniny.

 

21175

 

Soubor maďarského národního baletu bude o tři dny později hostovat také v Janáčkově divadle s večerem nazvaným Limitless. Mimořádný program je složený z děl významných choreografů. Uvede ho známá choreografie Troy Games with Amazons Roberta Northa, která je vtipnou taneční parodií na „macho muže“ v čistě mužském obsazení, tentokrát ji ale zatančí jen ženy. Následovat bude Bedroom Folk izraelského choreografického tandemu Sharon Eyal a Gai Behara, dílo vytvořené pro soubor NDT 1 v roce 2015. Vrcholem pak bude The Vertiginous Thrill of Exactitude od legendy světové choreografie Williama Forsytha. Tato pocta klasické technice se dnes považuje za jeden z nejnáročnějších krátkých baletů vůbec.

 

 

3. února vystoupí v Mahenově divadle opět po dvou letech balet Divadla J. K. Tyla z Plzně. Brněnskému publiku představí premiéru loňské sezony Manon. Neoklasické baletní zpracování světové literární klasiky Alexandra Dumase mladšího na hudbu Alexandra Glazunova vytvořil brněnský rodák Filip Veverka.

 

21152

 

Jako úplnou novinku pak brněnský balet poprvé uvede galakoncert, který se zároveň uskuteční i ve Vídni, Charity Awards Gala. Večer 9. února bude slavnostním zakončením mezinárodní baletní soutěže European Ballet Grand Prix pro mladé talenty z celého světa konané ve Vídni. Kromě vítězů soutěže, mladých tanečníků do dvaceti let, vystoupí jako hosté i evropské baletní hvězdy a domácí sólisté Baletu NdB.

 

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.